Pierwsza edycja tego wydarzenia niewątpliwie była sukcesem artystycznym. Jesienią ubiegłego roku podczas MUSIC.DESIGN.FORM Festival można było doświadczyć nie tylko muzycznych, ale też estetycznych atrakcji (ze wskazaniem na design) i przekonać się jakie kształty może przybrać synteza sztuk. W tym roku festiwal potrwa od 13 do 15 września i już znamy pierwszych artystów, którzy na nim wystąpią.

Ognista muzyka Händla

Organizatorzy MDF znów przygotowują program, który może zaskoczyć nawet wytrawnych znawców współczesnej muzyki. Głównie z tego powodu, że każdy występ będzie miał wyjątkową oprawę sceniczną. Tak będzie choćby 14 września, kiedy premierowo usłyszymy „Muzykę ogni sztucznych” Georga Friedricha Händla w nowym, jazzowym opracowaniu Marcina Maseckiego. 

Wizualne pokazy

Pianista ten ukończył słynną Berklee College of Music w Bostonie i jest niezwykle wszechstronnym muzykiem, znanym ze współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz wieloma twórcami w ramach wytwórni Lado ABC (m.in. Paristetris). Wykonuje dzieła Bacha, Scarlattiego, a ostatnio też utwory klezmerskie i przedwojenne szlagiery polskich orkiestr jazzowych w ramach projektu Jazz Band Młynarski-Masecki. W Szczecinie zagra wraz z Jerzym Rogiewiczem (perkusja) i Piotrem Domagalskim (kontrabas), współtworzącymi  Trio Jazzowe Marcina Maseckiego. Temu wykonaniu towarzyszyć będą wizualne pokazy, dzięki którym kompozycje dosłownie rozbłysną na sali symfonicznej, nad głowami artystów i publiczności.

Porównywana do Amy Winehouse

O artystce, która zakończy festiwal napisano m.in. że „ze względu na brzmienie i sceniczną charyzmę, porównywana jest do Niny Simone czy Amy Winehouse”. Jest „zniewalająca, zaskakująca, hipnotyczna, ekscytująca, niepowtarzalna” czytamy na stronie internetowej festiwalu. Te wszystkie komentarze dotyczą Laury Mvuli, która wystąpi w Filharmonii w Szczecinie 15 września.

Zachwycający debiut

Pochodzi z Birmingham, a zaczynała karierę występując z chórami gospel. Światowe uznanie przyniósł jej debiutancki album „Sing to the Moon” (z 2013 roku). Jazz i neo-soul w jej wykonaniu, połączony z orkiestrowym instrumentarium zachwycił wówczas krytyków i słuchaczy. W 2016 roku Laura wydała swój kolejny krążek „The Dreaming Room”, który potwierdził jej wysoką pozycję na europejskiej scenie muzycznej. Dużą popularność osiągnął, promujący płytę, singiel „Overcome”, w nagraniu którego wziął udział sam Nile Rodgers!

Widowisko świetlno-dźwiękowe

W pracy nad płytą pomagał artystce Troy Miller, czyli znany kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny (współpracował z takimi artystami jak: Adele, Marek Ronson, Gregory Porter, Macy Gray czy Grace Jones). Artystka przyjedzie do Szczecina właśnie wraz z Troyem i zagra z nim oraz muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii. Publiczność może spodziewać się widowiska, podczas którego nie tylko muzyka, ale też światło będzie pogłębiało emocje odbiorców.

Informacje o pełnym programie MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2019 i biletach zostaną podane w najbliższym czasie.