Trzy dni, sześć filmów, same najlepsze produkcje – Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie wraz z filią – Klubem Delta i Festiwalem Millennium Docs Against Gravity zapraszają na jedyne w Szczecinie pokazy hitów 18. edycji festiwalu.

 

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła rekordowe 170 000 widzów! W tym roku festiwal odbywa w siedmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Jednak organizatorom zależy na tym, żeby kino dokumentalne docierało do polskich widzów jak najszerzej, dlatego – podobnie jak w latach poprzednich – zapraszają na Weekend z Festiwalem MDAG. W Szczecinie festiwalowe filmy będzie można obejrzeć tylko w jednym miejscu – w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 w Dąbiu.

Weekend z Millennium Docs Against Gravity to okazja do spotkań z najlepszymi produkcjami. Szczecińskie pokazy rozpocznie film „Najpiękniejszy chłopiec świata”, historia 15-letniego Björna Andresena, który otrzymał angaż w ekranizacji „Śmierci w Wenecji”. Visconti okrzyknął go „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Ten przydomek przykleił się do aktora na resztę życia i stał się jego przekleństwem. Film ukazuje kulisy powstania legendarnego dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym, które dzisiaj szerzej dyskutuje się dzięki ruchowi #metoo.

Szczecinianie będą mogli zobaczyć również „Gorbaczow. Raj” – kameralną rozmowę z 89-letnim Michaiłem Gorbaczowem, który przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Program pieriestrojki i głasnosti Gorbaczowa miał naprawić państwo. Jednak jego własny naród oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem dawny przywódca żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy, wspominając swoją żonę Raisę i czasy, które zmieniły świat.

„Tańcząca z rekinami” z kolei to zachwycający pod względem wizualnym portret żywej legendy w świecie nurkowania – Valerie Taylor. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, dzięki czemu np. współpracowała ze Spielbergiem przy „Szczękach”.

W podróż z niecodziennymi przewodnikami zabierze widzów dokument „Stambuł bez smyczy”. Bezdomne psy oprowadzają po gigantycznej metropolii, gdzie przeżycie każdego dnia to dla nich walka. Bohaterowie zaprzyjaźniają się z grupą młodych Syryjczyków, którzy, również nie mają dachu nad głową. Ten film to kolejny przykład, jak wspaniała może być więź człowieka z czworonogiem.

Bohaterem „Śledztwa w domu spokojnej starości” jest 83-letni Sergio, który zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani i dociera do prawdziwych powodów ich nieszczęścia.

Nie zabraknie też obrazu polskiej rzeczywistości czasu pandemii. „Polaków Portret Własny” pokazuje zamkniętych we własnym mieszkaniu Polaków, w izolacji czekających na szczepionkę, która wyleczy ich z wirusa samotności.

Projekcje odbędą się w kinie Klubu Delta przy ul. Racławickiej 10 w Dąbiu. Bilety w cenie 12 zł do nabycia przez seansami. Organizatorzy proszą o posiadanie przy sobie maseczek ochronnych i zachowanie dystansu od innych uczestniczek i uczestników pokazów.


Program:

10 września 2021, godzina 17:30

„Najpiękniejszy chłopiec na świecie” („The Most Beautiful Boy in the World”)

Szwecja, 2021, 93 min

Reżyseria: Kristina Lindstroem, Kristian Petri

10 września 2021, godzina 19:30

„Gorbaczow. Raj” („Gorbachev. Heaven”)

Łotwa, Czechy, 2020, 100 min

Reżyseria: Witalij Manski

11 września 2021, godzina 17:30

„Tańcząca z rekinami” („Playing With Sharks”)

Australia, 2020, 90 min

Reżyseria: Sally Aitken

11 września 2021, godzina 19:30

„Polaków Portret Własny” („Polish Self-Portrait”)

Polska, 2021, 110 min

Reżyseria: Jakub Drobczyński, Maciej Białoruski, Robert Rawłuszewicz

12 września 2021, godzina 17:30

„Śledztwo w domu spokojnej starości” („The Mole Agent”)

Chile, Niemcy, Hiszpania, 2020, 86 min

Reżyseria: Maite Alberdi

12 września 2021, godzina 19:30

„Stambuł bez smyczy” („Stray”)

USA, 2020, 70 min

Reżyseria: Elizabeth Lo