Walki wojów, fireshow, koncerty muzyki dawnej, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, pokazy rzemieślników, różnorodne warsztaty – to tylko niektóre z atrakcji, z jakich możemy skorzystać w nadchodzący weekend w Szczecinie. Wszystko za sprawą II Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie odbywać się będzie w naszym mieście po raz drugi. Odwiedzający niezmiennie będą mogli zaznajomić się z wieloma aspektami kultury oraz historii regionu, z okresu średniowiecza oraz innych epok.

Mnóstwo grup rekonstrukcyjnych

W tej edycji pojawi się ich naprawdę wiele. Swój udział zapowiedziały zarówno formacje polskie, jak i niemieckie.

- W zeszłym roku było to "Spotkanie ze Średniowieczem", pokazywaliśmy grupy rekonstrukcyjne z okresu od X do XV w. Teraz rozszerzyliśmy tematykę. Ważnym punktem programu będzie Przemarsz Historyczny ulicami miasta. Konno zobaczymy ułanów, husarię i Templariuszy. Start przemarszu w sobotę (13.10) o godz. 12:00 spod hali SDS do Pomnika Czynu Polaków i na Zamek Książąt Pomorskich – wyjaśnia Tomasz Osak, organizator wydarzenia. – Na Zamku zobaczymy również grupy z okresu II wojny światowej, pojazdy, a także oryginalną kuchnię polową z 1937 roku na drewnianych kołach, serwującą pyszne potrawy.

Różnorodne atrakcje dla mieszkańców

Wydarzenie rozpocznie się w piątek warsztatami dla uczniów SP 54 oraz partnerskiej szkoły ze Schwedt. Mieszkańcy zaś zapraszani są od soboty, kiedy to o 11:00 rozpocznie się na Zamku jarmark średniowieczny. Zasadnicza, uroczysta część otwarcia będzie miała miejsce o 13:00.

- W trakcie otwarcia zobaczymy uroczystości związane z obchodami 775-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi – mówi organizator.

Najwięcej atrakcji czekać będzie na szczecinian w sobotę w godzinach 14:00-19:00 oraz w niedzielę w godzinach 11:00-15:00. Będzie można wówczas wziąć udział m.in. w grach dla publiczności, koncertach muzyki średniowiecznej czy fireshow.

- Będą warsztaty dawnych rzemiosł m. in. średniowiecznej kaligrafii, plecenia krajek, tworzenia uzbrojenia, np. ręcznie nitowanej kolczugi, kowalstwa, łucznictwa, tworzenia olejków eterycznych, pokaz trebusza – machiny oblężniczej czy warsztaty tańca – zapowiada Tomasz Osak. – Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Walki rodem z dawnych czasów

Aktywności przygotowane na Zamku to nie jedyna ciekawa propozycja w ramach weekendowego "Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego". Nie można też przegapić walk rozgrywanych w hali SDS.

- Równolegle w sobotę w hali SDS toczyć się będą: od godz. 11:00 Turniej drużynowy pełnokontaktowych walk 5x5 Polskiej Ligii Walk Rycerskich (PLWR). Zmagać się będzie 13 drużyn z Rosji, Anglii, Niemiec, Czech, Izraela oraz Polski, ponad 100 zawodników – opowiada organizator. – A od godz. 19:00 pierwszy raz w Polsce gościć będziemy Galę WMFC 1x1, Polska vs Świat. Do walki staną najlepsi zawodnicy z Polski i zagranicy. W niedzielę na Zamku, na zmianę z koncertami muzyki dawnej, odbywać się będą Mistrzostwa Polski w sportowych walkach rycerskich (SoftSword). Przyjadą m.in. goście z Francji.

II Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego odbywać się będzie od piątku (12.10) do niedzieli (14.10) do godz. 15:00.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Komandoria Chwarszczany, a jego partnerem – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć w naszym kalendarzu wydarzeń

Portal wSzczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.