Pięć lat temu dyrektor Opery na Zamku wjechał na scenę na rowerze ze skrzydłami z "Hrabiny Maricy" przy dźwiękach muzyki filmowej. A na koniec wieczoru, kiedy zabrzmiała „Symfonia Alpejska” Straussa, na publiczność spadło morze konfetti... Tak wyglądało oficjalne rozpoczęcie sezonu 2014/2015. Czy otwarcie sezonu 2019/2020 będzie równie efektowne? Czym tym razem zaskoczy nas Opera na Zamku?

Większość repertuaru to zagadki

Widzowie, którzy wybiorą się w sobotę, 5 października, na Zamek Książąt Pomorskich mogą się spodziewać programu pełnego niespodzianek. Podczas koncertu na dużej scenie Opery na Zamku zostanie bowiem ujawniony repertuar tej instytucji nie tylko na najbliższy sezon, ale także na kolejne cztery lata! Fragmenty muzyczne wykonana orkiestra prowadzona przez Jerzego Wołosiuka, a publiczność będzie rozpoznawać dzieła, których wystawienie jest planowane.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to koncert inscenizowany. Widzowie nie tylko usłyszą muzykę, ale też obejrzą krótkie sceny, z zapowiedzianych już premier dwóch najbliższych sezonów. Zabrzmią na pewno utwory z baletu „Don Kichot” Ludwiga Aloisa Minkusa (z udziałem tancerzy), „Romea i Julii” Charlesa Gounoda oraz „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, ale to tylko „wierzchołek góry lodowej”, ponieważ większość repertuaru jest jeszcze tajemnicą.

Znakomici, nagradzani soliści

Wśród solistów, którzy uświetnią sobotni wieczór, są m.in.: Lucyna Boguszewska, Tomasz Łuczak, Joanna Tylkowska-Drożdż, Anna Fedorowicz, Victoria Vatulina, Paweł Zgorzelski, Janusz Lewandowski, a także Rafał Pawnuk, który niedawno zdobył prestiżową nagrodę im. J. Kiepury w kategorii "Najlepszy debiut śpiewaka" (za kreację Guglielmo w "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta).

Znany reżyser poprowadzi galę

Wieczór poprowadzi Jakub Szydłowski - absolwent liceum muzycznego w Szczecinie i Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, aktor oraz reżyser, znany jako twórca musicali „Rent” (Teatr Rampa w Warszawie) czy „Przypadki Robinsona Crusoe” (Nowa Scena Teatr Muzyczny „Roma”). Od września pełni rolę dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi, a 16 maja przyszłego roku w Operze na Zamku wyreżyseruje „My Fair Lady” z muzyką Fredericka Loewe. Fragmenty tego słynnego musicalu G. Gershwina także zostaną wkomponowane w program dwugodzinnej gali. Zostaną także zaprezentowane plakaty, do części premier, zaprojektowane przez znanego fotografa, Tomasza Lazara.

Wręczenie nagród Pro Arte

Ważnym punktem wieczoru będzie uroczyste wręczenie nagród Pro Arte, przyznawanych przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 10 000 zł.

Początek wieczoru o godz. 19.00. Bilety można jeszcze kupić.