Czytelnicy kryminałów świętować będą w maju, miłośnicy fantastyki znajdą coś dla siebie w czerwcu, zwolennicy romansów powinni rezerwować sobie czas w lipcu, a wszyscy zaproszeni są do udział w sierpniowej grze miejskiej. Zaczytany Szczecin właśnie się rozpoczyna i przez najbliższe cztery miesiące zapewni mieszkańcom wiele ciekawych wydarzeń, w tym spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i młodzieży, pasjonujące spacery tematyczne po Szczecinie.

Zaczytany Szczecin to cykl interdyscyplinarnych wydarzeń, których celem jest promocja czytelnictwa. Każdy znajdzie coś dla siebie. Czytelnicy – zarówno ci młodsi, jak i dorośli – będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń, które tematycznie będą związane z naszym miastem, a każdy miesiąc będzie poświęcony innemu gatunkowi literackiemu. Wszystkie wydarzenia w ramach Zaczytanego Szczecina są bezpłatne.

Maj pod znakiem kryminałów w filii nr 7

Na pierwsze wydarzenia w ramach Zaczytanego Szczecina Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do filii nr 7 (pl. Matki Teresy 8) już w piątek, 13 maja. Warsztaty detektywistyczne skierowane dla dzieci w wieku 6-10 lat, podczas których uczestnicy posłuchają fragmentów „Pamiętnika detektywa”, przybliżą postaci Lassego i Mai oraz ich pierwszej sprawy. Nie zabraknie zadań na spostrzegawczość, które rozgrzeją umysły małych poszukiwaczy odpowiedzi. Zaplanowana minigra polegać będzie na odnalezieniu kopert z zagadkami, rozwiązaniu ich i wpisania hasła do krzyżówki. Na uczestników czekają atrakcyjne upominki! Obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/zakamarki/

Piątkowy wieczór przyniesie ze sobą również spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem, który opowie o swojej najnowszej książce „Mortalista”, pierwszej z cyklu o Honoriuszu Mondzie. Wyzuty z emocji były kierownik katedry mortalistyki musi zrobić wszystko, by rozwiązać tajemnicę skrytą w sieci tuneli. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.30, poprowadzi Monika Gapińska.

Nie zabraknie też propozycji dla młodzieży. W sobotę, 21 maja, o godz. 12 warsztaty komiksowe poprowadzą Marek Stelar – autor powieści kryminalnych – i Wojciech Biernawski, nauczyciel plastyki i popularyzator komiksu. Wyjaśnią oni ogólne zasady tworzenia scenariuszy komiksowych z uwzględnieniem prowadzenia historii i bohaterów a także specyfiki gatunku. Na podstawie scenariusza pierwszych kilku kadrów komiksu uczestnicy rozwijać będą własną historię w tematyce miesiąca. W maju komiksowa opowieść przybierze szatę kryminalną. Obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/warsztatystelar/ 

Na zakończenie kryminalnego miesiąca Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 24 maja o godz. 17 na spacer po Szczecinie z przewodniczką, Małgorzatą Dudą, i autorką kryminałów, Dianą Brzezińską. Spacer będzie tłumaczony na język migowy. Podczas oprowadzania uczestnicy przyjrzą się temu, jaki obraz Szczecina kreuje w swoich powieściach kryminalnych Brzezińska. Trasa spaceru poprowadzi od filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej przez Grabowo i Śródmieście aż nad Odrę.

Kolejne miesiące, kolejne spotkania tematyczne

Znane są również ramowe programy wydarzeń zaplanowanych na kolejne miesiące. Ponownie znajdą się propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fani fantastyki niech rezerwują czerwcowe terminy, spragnieni miłosnych opowieści powinni w kalendarzu zaznaczać lipcowe daty. A w sierpniu będzie okazja rozruszać szare komórki podczas gry miejskiej. Na razie szczegóły nie są jeszcze znane, lecz wiadomo, że będzie ona mieć 3 warianty i potrwa aż pięć dni. Dla najlepszych uczestników w każdej kategorii przewidziane są nagrody!