Zakup sieci sklepów Tesco w Polsce przez Grupę Salling, właściciela sieci handlowej Netto, nazywany jest „transakcją dekady”. Dla gospodarki Pomorza Zachodniego to niewątpliwie ciekawa wiadomość, ponieważ Netto ma swoją główną polską siedzibę w Motańcu obok Szczecina. Sieć jest również mocno zaangażowana w życie naszego miasta, będąc np. sponsorem tytularnym hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera. Marka nie zdecydowała się jednak na przejęcie największych obiektów Tesco w Polsce. Oznacza to, że ogromny market przy ul. Milczańskiej w Szczecinie trafi na sprzedaż.

Transakcja zawarta między Netto Polska a Tesco warta jest blisko 900 milionów złotych. Zakłada ona przejęcie blisko 300 kompaktowych marketów Tesco, które w ciągu 18 miesięcy przejdą rebranding i będą działać pod marką Netto w standardzie 3.0.

W umowie pominięto jednak największe markety Tesco w Polsce, w tym ten zlokalizowany na Pomorzanach w Szczecinie. Market przy ul. Milczańskiej to ogromny obiekt, jeden z pierwszych tego typu pasaży handlowych w mieście. Zanim powstało tam Tesco, działał tam HIT. Z biegiem lat Tesco na Pomorzanach cieszyło się coraz mniejszym zainteresowaniem klientów. Obiekt wyraźnie nie radził sobie z konkurencją, której dookoła było coraz więcej. Część parkingu przed marketem została zagospodarowana jako parking dla ciężarówek oraz komisy samochodowe, a w ubiegłym roku znacząco zmniejszono powierzchnię handlową w sklepie.

Małe szanse, że obiekt na Pomorzanach kupi inny marka. Czy na Milczańskiej powstanie nowe osiedle?

Jak informuje magazyn Business Insider Polska, blisko 20 hipermarketów Tesco, w tym obiekt na Pomorzanach, ma zostać sprzedanych innemu podmiotowi niż Netto Polska. Już w 2019 roku część największych sklepów Tesco została przejęta przez Leroy Merlin. Istnieje też scenariusz sprzedaży tych obiektów francuskiej sieci Carrefour, ale w naszym mieście to raczej niemożliwe, ponieważ sklep tej sieci znajduje się dokładnie naprzeciwko Tesco w Galerii Handlowej Atrium Molo. Pozostają więc takie sieci, jak Kaufland, OBI czy szykujące się do podboju polskiego rynku marki np. Spar lub Aldi, choć wszystkie stawiają raczej na sklepy kompaktowe, a nie wielkie molochy handlowe.

Jaka więc przyszłość czeka Tesco przy ul. Milczańskiej? Rozmawiamy o ogromnym terenie, który może zostać sprzedany pod zabudowę deweloperską. Jak informuje Business Insider, tak stało się z Tesco na warszawskich Kabatach, gdzie po wyburzeniu marketu ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Nowe mieszkania powstaną również w miejscu dużych obiektów Tesco w Łodzi i Poznaniu.

Biuro prasowe Tesco Polska o przyszłości hipermarketów nieobjętych akwizycją z Netto Polska mówi dość lakonicznie: – Tesco prowadzi rozmowy na temat różnych opcji w stosunku do sklepów nieobjętych transakcją, ich sytuacja może się różnić się w zależności od lokalizacji. Obecnie nasze sklepy pozostają otwarte bez zmian.

Netto kupiło Tesco. Mówimy o handlowej „transakcji dekady”

Zakup przez Netto Polska sieci Tesco to jedna z największych transakcji handlowych dekady. Porównywana jest ona do przejęcia sieci Real przez Auchan lub wcześniej przejęcia francuskiej sieci Geant przez Real. Dzięki temu Netto wzmocni się w regionach, w których dotychczas było nieobecne. Pozwoli to sieci konkurować z Lidlem i rozpocząć marsz do walki z Biedronką. (Netto i Lidl mają w Polsce po niespełna tysiąc sklepów, Biedronka prawie… 3 tysiące).

– Transakcja stwarza ogromne możliwości rozwoju zarówno naszym pracownikom, jak i naszym partnerom biznesowym. Chcemy kontynuować współpracę z naszymi najlepszymi dostawcami i partnerami, aby wspólnie dostarczać klientom wartość, jakiej oczekują i z jakiej jesteśmy znani – mówi Janusz Stroka Prezes Netto Polska.

Te zmiany to dobra wiadomość dla mieszkańców miasta i regionu. Ze Szczecinem Netto jest mocno związane. To tutaj powstał pierwszy sklep tej sieci w Polsce (przy ul. Emilii Gierczak w 1995 roku).

– Takie wiadomości bardzo nas cieszą, bo wzmocniona zostaje sieć Netto, jeden z najsilniejszych podmiotów detalicznych w Polsce. Dzięki wspomnianej akwizycji mocno związana ze Szczecinem sieć sklepów będzie mogła konkurować liczbą sklepów z największymi graczami na rynku. Jestem ciekawy co do rozwoju i strategii jaką przyjmie te nowe, "wzmocnione" Netto. Jako lokalny patriota trzymam kciuki – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.