Oświetlenie i monitoring wizyjny zainstalowano na terenie zrewitalizowanych niedawno Syrenich Stawów w Lasku Arkońskim.

 

– Na całym terenie Syrenich Stawów ustawiono 80 słupów oświetleniowych, zwieńczonych nowoczesnymi i energooszczędnymi oprawami oświetleniowymi LED, które swoim wyglądem są dopasowane do otoczenia (tzw. oprawy parkowe). Oświetleniem można również sterować: ściemniać lub rozjaśniać, w zależności od wybranego ustawienia, dostosowanego do pory dnia i nocy lub natężenia ruchu na alejkach. Wszystkie te funkcje pozwalają na zaaranżowanie oświetlenia tak, aby było ono komfortowe dla przechodniów, a jednocześnie nie zakłócało naturalnego, leśnego charakteru tego wyjątkowego miejsca – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

Jednocześnie zamontowano monitoring wizyjny. Na system składa się 19 stałopozycyjnych kamer i dwie kamery szybkoobrotowe z wbudowanym promiennikiem podczerwieni. Mają poprawić bezpieczeństwo spacerujących i wyeliminować przypadki niszczenia infrastruktury.

Oświetlenie i monitoring kosztowały 1,1 mln zł. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych mvb.

Syrenie Stawy to cztery oczka wodne, wokół których wyznaczono szlaki przyrodniczo-dydaktyczne opowiadające o otaczającej naturze. Przy ścieżkach stanęło 11 stacji z altankami i tablicami informacyjnymi (3 tuż nad wodą), opowiadającymi m.in. o zamieszkujących ten teren płazach, runie leśnym czy roślinności wodnej i bagiennej. Są też altany „zielonej szkoły” i gry edukacyjne dla najmłodszych.

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN