Do przetargu na system do mobilnej kontroli wnoszenia opłat w Strefie Płatnego Parkowania przystąpiła tylko jedna firma. Warszawska spółka MCX Pro wyceniła realizację tego zamówienia na 733 tys. zł, czyli ponad 150 tys. zł więcej niż planował wydać zamawiający – miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (operator SPP).

 

Dzięki zamawianemu systemowi, NiOl zamierza zwiększyć skuteczność nadzoru nad wnoszeniem opłat za parkowanie. Należący do spółki samochód (Volkswagen up!) ma zostać wyposażony w kamery skanujące numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i porównujący je z bazą danych, gdzie znajdują się informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie.

Wystarczy przejechać takim samochodem ulicą, by system automatycznie zweryfikował, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. Kontrola musi być wykonywana dwukrotnie, w kilkuminutowym odstępie czasu, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa zostanie nałożona na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkomatu. System e-kontroli musi rozpoznawać prawidłowo minimum 75% tablic rejestracyjnych.

Zainteresowana przygotowaniem takiego systemu dla Szczecina jest spółka MCX Pro, której podobne rozwiązania stosowane są m.in. w stolicy. Zaproponowała cenę 733 tys. zł, czyli więcej niż zamierzał wydać NiOL. Budżet na to zadanie ustalono bowiem na poziomie 578 tys. zł. Po analizie oferty zapadnie decyzja o zwiększeniu pieniędzy lub unieważnieniu przetargu.

Zadaniem wykonawcy będzie dostarczenie kompletnego systemu i jego instalacja w samochodzie należącym do NiOL (w czasie 3 miesięcy od podpisania umowy). Dodatkowo przeprowadzi on wstępne szkolenia dla operatorów. Później przez trzy lata ma świadczyć usługę utrzymania systemu w pełnej sprawności technicznej.