Z powodu pandemii koronawirusa Teatr Lalek „Pleciuga” zmienił termin kulminacji tegorocznego projektu „Teatralny Ty-Dzień Dziecka” na jesień. Dodany podtytuł „Teatralna jesień dla Dzieci” odnosi się zarówno do terminu, jak wielości propozycji.

W tym roku „Teatralny Ty-Dzień Dziecka” realizowany jest w formule hybrydowego festiwalu: prapremiery Pleciugi prezentowane były na żywo, natomiast spektakle zagraniczne z Holandii, Islandii, Finlandii, Niemiec i Szwecji – w internecie. Kulminacyjny czas projektu otworzyła prapremiera spektaklu „Bambi, opowieść leśna” w reżyserii Arkadiusza Klucznika (19 września). 6 listopada odbyła się prapremiera autorskiego spektaklu Marty Łągiewki „Halo Ziemia!”. Wcześniej autorka zrealizowała warsztaty z dziećmi, których pomysły stanowiły inspirację wybranych scen przedstawienia.

W ramach projektu miały miejsce także warsztaty dla najnajów („W krainie wyobraźni”) i dla dzieci od lat pięciu („Wyobraź sobie”) oraz rodzinne spotkania/czytania w Kluboksięgarni FiKa, czyli „Fika kulturalna”.

Jeżeli będzie możliwość osobistych spotkań w teatrze, to zobaczymy jeszcze pokazy trzech tytułów Teatroteki Młodego Człowieka: „A niech to Gęś kopnie!”, „Królewna Logorea i niedźwiedź” oraz „Dziób w dziób”. A do 24 listopada jest jeszcze szansa, aby na Facebooku Teatru Lalek „Pleciuga” obejrzeć ostatnie z dziewięciu zagranicznych przedstawień prezentowanych w ramach projektu „Dziewczynka i Kruk” Handbendi Bruouleikhus, Hvammstangi, z Islandii. Warto dodać, że ta produkcja powstała specjalnie na zamówienie szczecińskiego teatru.

Od przyszłego tygodnia w oknach wystawowych MBP ProMedia (przy al. Wojska Polskiego 2) czynna będzie wystawa prezentująca zdjęcia z realizacji projektu. Nie zabraknie także publikacji, pojawią się tradycyjny już „Teatralnik” i zeszyt kreatywny „Lalki, lalki… TworzyMy” (obok wersji drukowanej także do pobrania ze strony teatru).

Projekt „Teatralny Ty-Dzień Dziecka. Teatralna jesień dla Dzieci” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.