Obecna sytuacja budżetowa Szczecina nie pozwala na budowę nowej siedziby Teatru Współczesnego, ale jest plan, aby instytucja nadal pozostała w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego, które ma zostać powiększone o brakujące skrzydło. „Wiem, że rozbudowa jest przewidywana przez samorząd województwa. To może być okazja” – poinformował w Studiu na Żywo wSzczecinie.pl prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

 

Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego został zaprojektowany przez Wilhelma Meyera-Schwartau. Budowa została podzielona na dwa etapy - pierwszy został zrealizowany w latach 1908-1911. Wówczas budynek został wzniesiony na planie litery E, choć docelowo miał być na planie czworoboku. Niestety, rok po otwarciu ówczesnego Muzeum Miejskiego wybuchła I wojna światowa, która definitywnie zamknęła sprawę rozbudowy.

Nie ma szans na zupełnie nową siedzibę

Obecnie Muzeum Narodowe w Szczecinie dzieli przestrzeń z Teatrem Współczesnym, które od lat apeluje o nową siedzibę. Wraz z kolejnymi sukcesami ekipy teatralnej i nagrodami dla dyrektora Jakuba Skrzywanka coraz głośniej wybrzmiewa problem braku własnego budynku.

– Siedziba Teatru Współczesnego to wielkie wyzwanie dla Szczecina. Obecna sytuacja budżetowa nie pozwala na realizację tej inwestycji – powiedział we wtorkowym Studio wSzczecinie.pl prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Przypomnijmy, że budowę nowej siedziby zapowiedział podczas ostatniej kampanii wyborczej. Budynek miał stanąć na Łasztowni, ale pomysł cały czas pozostaje w sferze „niezrealizowane”.

– „Wizja łasztowniana” była brana pod uwagę, kiedy nadwyżka operacyjna Szczecina była na poziomie 400-500 milionów złotych. Gdyby nie Polski Ład, decyzje rządowe i szereg innych negatywnych dla samorządu działań, to pewnie byłoby nas stać na tę budowę – argumentował prezydent Szczecina. Nadzieja w rozbudowie gmachu na Wałach Chrobrego?

Jednocześnie Piotr Krzystek zapewnia, że widzi jak „ambitne przedstawienia Teatru Współczesnego przyciągają widzów, a instytucja wymaga doinwestowania”. Pomocne w tym przypadku mogą się okazać środki unijne i plany rozbudowy gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego o brakujące skrzydło. – Na stole jest koncepcja pozostania Teatru Współczesnego i nasz udział w rozbudowie Muzeum Narodowego. Być może to kierunek, który będzie mieć swój finał. Ta droga wydaje się łatwiejsza niż budowa zupełnie nowej siedziby, na którą nas nie stać. Wiem, że rozbudowa jest przewidywana przez samorząd województwa. To właśnie przyczynek do dyskusji o pozostaniu Teatru Współczesnego w dotychczasowym miejscu – poinformował prezydent Krzystek.

Prezydent Szczecina zapewnił, że to „racjonalne podejście, które akceptowane jest przez zarządzających Teatrem Współczesnym”. Rozbudowa gmachu na Wałach Chrobrego miałaby się wiązać z budową małej sceny, modernizacją zaplecza i sceny głównej.

Do sprawy powrócimy.