Samorząd województwa przyznał 27 certyfikatów dla Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. To rozsiane po całym Pomorzu Zachodnim pensjonaty, hotele, punkty serwisowe czy restauracje, które szczególną uwagę poświęcają gościom rowerowym. Idealne miejsca zarówno na krótki wypad na dwóch kółkach, jak i dłuższą wycieczkę.

 

Na Pomorzu Zachodnim wytyczono już setki kilometrów wygodnych i bezpiecznych szlaków rowerowych. Bardziej doświadczeni turyści chętnie wybierają również trudniejsze trasy malowniczymi leśnymi traktami. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez nich regionów jest Pojezierze Drawskie.

– Ze względu na liczbę jezior Pojezierze Drawskie nazywa się często drugim Pojezierzem Mazurskim. Gości rowerowych najbardziej przyciągają tutaj jeszcze dziewicze, nieodkryte szlaki prowadzące wśród naszych jezior, a także przez tereny poligonu drawskiego. Można śmiało jeździć przez cały tydzień i nie powtórzyć żadnego odcinka – opowiada Aleksandra Witkowska, właścicielka kwatery myśliwskiej „Artemis” w Drawsku Pomorskim.

„Turystów rowerowych z roku na rok przybywa”

To jedna z lokalizacji, która znalazła się na liście Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Cykliści mogą tutaj nie tylko przenocować, ale też zostawić rower na noc w bezpiecznym miejscu czy wykonać niezbędne naprawy w warsztacie. Jest też możliwość wypożyczenia jednośladów, a także przyczepek rowerowych. Do najbliższej trasy rowerowej jest 100 metrów.

– Nasz pensjonat jest tak naprawdę centrum wypadowym na wszystkie szlaki rowerowe, rozchodzące się stąd w kierunku Pojezierza Drawskiego i poligonu – podkreśla Aleksandra Witkowska. – Turystów rowerowych z roku na rok przybywa. To również dlatego, że powstają nowe szlaki, które łączą się z już poprzednio istniejącymi.

Pasjonaci zaproponują szlaki niedostępne w przewodnikach

Siłą Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest to, że najczęściej prowadzą je osoby, które same są miłośnikami jazdy na dwóch kółkach. Zwykle nie tylko zaopatrzą turystów w mapy i foldery opisujące najbliższe atrakcje, ale też podzielą się wskazówkami.

­– Sam bardzo dużo jeżdżę po tych terenach. Staram się wynajdywać nowe ścieżki, poza tymi, które są już w przewodnikach. Chętnym udostępniam ślady, zapisy satelitarnego GPX i wycieczka jest już w zasadzie gotowa – mówi Norbert Chimkowski, właściciel domku letniskowego „Domek Trzy Baby” we wsi Dołgie.

Przepiękne widoki na dwóch kółkach

To również część Pojezierza Drawskiego. Miejsce chętnie wybierane przez kolarzy-amatorów. Wkrótce przejedzie tamtędy wyścig Velo Baltic, a we wsi zaplanowano bufet dla startujących. Ale w tej okolicy coś dla siebie znajdą również osoby, które nie przyjeżdżają się ścigać, tylko w rodzinnym gronie spędzić czas na łonie natury.

– Pojezierze Drawskie jest taką perełką Pomorza Zachodniego. Bardzo ciekawe ukształtowanie terenu. Dzika przyroda. Można tu spotkać rysie, wilki, jest bardzo bogata awifauna i przede wszystkim przepiękne widoki – zachęca Norbert Chimkowski.

Wkrótce Miejsc Przyjaznych Rowerzystom będzie jeszcze więcej

Miejsca Przyjazne Rowerzystom to jednak nie tylko Pojezierze Drawskie, ale również np. Świnoujście, Gryfino czy Moryń. Na razie certyfikat uzyskało 27 obiektów, ale nabór wciąż trwa i wkrótce na listę trafią kolejne. Wszystkie takie punkty są znakowane tabliczkami i wyróżnione na mapach (elektronicznych i papierowych) wydawanych przez Województwo Zachodniopomorskie. Miejsca Przyjazne Rowerzyście w województwie zachodniopomorskim:

L.p. Nazwa obiektu: Miejscowość Przyznano certyfikat w kategorii/kategoriach:
1 "Domek Trzy Baby" Domek Rekreacji Indywidualnej Dołgie Obiekty noclegowe
2 Kwatera myśliwska "Artemis" Drawsko Pomorskie Obiekty noclegowe
3 Osada Narost 37 Narost Obiekty noclegowe
4 Ośrodek Sportu i Rekreacji Gryfino Obiekty noclegowe
5 BALTIVIA Sea Resort **** Mielno Obiekty noclegowe
6 Pole Kempingowe PrzyPlaży Bobolin Obiekty noclegowe
7 Leśne Domowisko Siecino Obiekty noclegowe
8 Folwark Gościno Dwór Gościno Obiekty noclegowe
9 Camping Brawo Mielno Obiekty noclegowe
10 Ośrodek wypoczynkowy & Restauracja "Hopferówka" Połczyn-Zdrój

1.Obiekty noclegowe

2.Obiekty gastronomiczne

11 Marina Sułomino Sułomino

1.Obiekty noclegowe

2.Atrakcje turystyczne

12 Turystyka Wiejska "Leśniczówka" Piasek 1.Obiekty noclegowe

2.Atrakcje turystyczne

13 "Latarnik" Lech Zajda Kopice 1.Obiekty noclegowe

2.Atrakcje turystyczne

14 Bar Podjadek Koszalin Obiekty gastronomiczne
15 Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie im. płk. Stanisława Paszkiewicza / Oddział Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Koszalin Atrakcje turystyczne
16 Park Rozrywki Zieleniewo Zieleniewo Atrakcje turystyczne
17 Archiwum Państwowe Koszalin Atrakcje turystyczne
18 Ogrody Hortulus Spectabilis Dobrzyca Atrakcje turystyczne
19 Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej Koszalin Atrakcje turystyczne
20 Park Edukacji i Rekreacji Mandragora Gąbin Atrakcje turystyczne
21 Bunkier Muzeum V3 Wicko Atrakcje turystyczne
22 Garażownia Moryń

1.Atrakcje turystyczne

2.Pozostałe obiekty handlowe i usługowe

23 Centrum Informacji Turystycznej Gryfino Punkty informacji turystycznej
24 Miejska Informacja Turystyczna Międzyzdroje Punkty informacji turystycznej
25 Informacja Turystyczna Świnoujście Punkty informacji turystycznej
26 Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela Koszalin Pozostałe obiekty handlowe i usługowe
27 Forum Koszalin Koszalin Pozostałe obiekty handlowe i usługowe