To muzyczne wydarzenie, które co roku wzbudza duże emocje. Podczas czternastu edycji Szczecin Music Fest zobaczyliśmy już w naszym mieście bardzo wielu znakomitych artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne (rock, jazz, folk, soul, a nawet metal). Czy w tym roku szczecinianie też będą się ekscytować przyjazdem wielkich artystów?

Wybitny perkusista i jazzowa diva z Memphis

Z pewnością najbardziej ucieszą się fani jazzu, bo aż cztery punkty tegorocznego programu Szczecin Music Fest, to występy reprezentantów tego gatunku. Co istotne, tylko jeden z muzyków całego programu festiwalu był wcześniej w Szczecinie. Pozostali wystąpią u nas po raz pierwszy!

11 kwietnia tegoroczną edycję wydarzenia, otworzy występ bardzo cenionego perkusisty Omara Hakima, który przyjedzie wraz z pianistką Rachel Z oraz znakomitym gitarzystą Kurtem Rosenwinkelem. Ten legendarny muzyk współpracował m.in. z Weather Report, Milesem Davisem (m.in. podczas nagrywania słynnej płyty „Tutu”), Michaelem Jacksonem, Madonną, Dire Straits i Davidem Bowie. Artysta zagra w Filharmonii w Szczecinie.

W tym samym miejscu, 23 kwietnia, pojawi się Dee Dee Bridgewater, wokalistka znana z pięknych interpretacji klasyków muzyki jazzowej i popularnej, laureatka dwóch Nagród Grammy. Jej córka, China Moses (także wokalistka), gościła w Szczecinie w maju 2017 roku wraz z zespołem Terence Blancharda, a teraz ona sama zapragnęła wystąpić w naszej Filharmonii. W programie występu z pewnością znajdą się utwory z ubiegłorocznego albumu „Memphis... Yes, I'm Ready”, na którym śpiewa utwory nawiązujące m.in. do artystycznych tradycji jej rodzinnego miasta (np. „Hound Dog” z repertuaru Elvisa Presley'a).

Dziewięcioosobowa ekipa w K4!

11 maja festiwal przeniesie się „na moment” do klubu K4 przy ul. Kolumba 4. Tam publiczność zobaczy formację Hypnotic Brass Ensemble.

„To prawdziwa bomba muzyczna. Kto raz ich zobaczył na żywo, ten na zawsze zapamięta ich show” - mówi Dariusz Startek, szef agencji Koncerty.com, która organizuje festiwal. - „Wybraliśmy to miejsce na występ Hypnotic, bo ta muzyka świetnie zabrzmi właśnie w klubowej atmosferze”.

Zespół składa się z dziewięciu muzyków, grających na blaszanych instrumentach dętych. Zaczynali karierę w Chicago, gdzie występowali głównie na ulicach i w stacjach metra. W listopadzie ubiegłego roku ukazał się ich ostatni, bardzo dobrze oceniany, album „Book Of Sound”.

Przyjaciel Stinga

29 maja w Filharmonii wystąpi Dominic Miller, gitarzysta znany przede wszystkim ze współpracy ze Stingiem, zapoczątkowanej na jego płycie ”The Soul Cages” w 1991 roku. Jednak ten urodzony w Buenos Aires, brytyjski muzyk, ma też na koncie własne, liczne dokonania. Od 1995 roku nagrywa solowe płyty, a ostatnia, pochodząca z ubiegłego roku, nosi tytuł „Silent Light” i wydana została przez renomowaną firmę ECM. W Szczecinie zagra także kompozycje znane z płyt Stinga.

Jazzowy wirtuoz fortepianu

Pierwszego lipca także w Filharmonii wystąpi znakomity pianista jazzowy Chick Corea. To właśnie ten artysta gościł już w naszym mieście (w 2009 roku). Wtedy jednak grał na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich sam. Najbliższa wizyta to będzie część trasy koncertowej Chick Corea Akoustic Trio. Muzyka zobaczymy teraz wraz z kontrabasistą Johnem Patituccim oraz perkusistą Dave`m Wecklem.

„Zapowiada się czarowny koncert w czarownym miejscu” - mówi Dariusz Startek. - „Corea zagra na najlepszym, dostępnym w Europie fortepianie Yamaha i wykona na pewno wiele ze swoich najbardziej znanych kompozycji, tym razem w większym składzie”.

Jakie wybierze utwory przekonamy się w lipcu. Ma w dorobku ponad 70 albumów, a już 22 razy otrzymał nagrodę Grammy!

Ekstraklasa reggae na finał

Finałem tegorocznej edycji festiwalu będzie wydarzenie z innego gatunku. 12 lipca na małym dziedzińcu Zamku, pojawi się postać znana na pewno wszystkim fanom reggae. To Gentleman, niemiecki artysta, który uczył się tego stylu na Jamajce, dokąd wyjechał jako siedemnastolatek. Jest bardzo wszechstronnym twórcą. W 2015 r. ukazała się jego płyta Mtv UNPLUGGED. Ma na koncie także projekty łączące brzmienia reggae i muzyki klasycznej. Ostatni album artysty nosi tytuł "The Selection" i podsumowuje dotychczasowe dokonania.

„Można jego status w świecie muzyki reggae porównać do pozycji Eminema na scenie hip-hopowej. Jest biały, a jednak zyskał uznanie i szacunek nawet wymagających, ortodoksyjnych fanów muzyki, która wywodzi się z Jamajki. Zabiegałem o to, by go sprowadzić do Szczecina od wielu lat, więc bardzo się cieszę, że w tym roku wreszcie pojawi się tu w ramach SMF” - mówi Dariusz Startek.

Szczecin Music Fest odbywa się w tym roku po raz 15. Partnerem głównym festiwalu od pierwszej jego edycji jest Miasto Szczecin.


Pełny program:

Omar Hakim – Rachel Z: OZ Experience, 11 kwietnia, Filharmonia

Dee Dee Bridgewater – 23 kwietnia, Filharmonia

Hypnotic Brass Ensemble – 11 maja, Klub K4

Dominic Miller – 29 maja, Filharmonia

Chick Corea Akoustic Band – 1 lipca, Filharmonia

Gentleman - 12 lipca, Zamek

Wejściówki na poszczególne występy dostępne są na stronie bilety.fm