Od piątku do niedzieli na Jasnych Błoniach odbywa się Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. W programie: targi książki, liczne spotkania z autorami, strefa zabaw i animacji dla dzieci.

To już siódma edycja szczecińskiego Pleneru Literackiego. Impreza rozpoczęła się w piątek w samo południe i potrwa do niedzielnego wieczoru. W piątek i sobotę (15 i 16 czerwca) stoiska na Jasnych Błoniach można odwiedzać do godz. 19:00, w niedzielę (17 czerwca) do 17:00.

W wydarzeniu bierze udział blisko 40 wystawców. W alejce pod platanami można się zapoznać z ofertą takich wydawnictw, jak np.: Nasza Księgarnia, Kameleon, Wyspa Szczęśliwych Dzieci, Dragon, Szczeciniarnia.pl, Media Rodzina, Księży Młyn, Agora S.A., Akapit Press, Sonia Draga, ZNAK.

Spotkania z pisarkami i pisarzami

Odwiedzający mają też okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. W programie 3-trzydniowego wydarzenia zaplanowano spotkania z kilkudziesięcioma pisarkami i pisarzami. Gośćmi będą m.in. wielokrotnie nagradzani i doceniani za twórczość literacką Justyna Kopińska i Łukasz Orbitowski. Miłośnicy kryminałów i literatury sensacyjnej będą mogli spotkać się z Ewą Ornacką - dziennikarką śledczą i reportażystką, Leszkiem Hermanem, nazywanym szczecińskim Danem Brownem, czy autorem trylogii o inspektorze Suderze - Markiem Stelarem. Dziennikarz radiowy, pisarz i fotograf Roman Czejarek zdradzi  sekrety pracy w radiu i tajemnice Szczecina. Znana aktorka Anna Seniuk opowie o miłości, teatrze i swoich pasjach. Nie zabraknie atrakcji dla fanów programów kulinarnych Tomka Jakubiaka. Wspólnie z Joanną Jakubiak, fachową nianią i właścicielką agencji opiekunek, podzielą się opisanymi w książce przepisami. Na czytelników czekają też Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, które opowiedzą o swojej powieści, a także o sekretnym języku kwiatów.

Zaplanowano również spotkania z autorkami nominowanymi do siódmej edycji Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. To jedyne wyróżnienie w naszym kraju przyznawanie wyłącznie pisarkom. W sobotę, 16 czerwca, z mieszkańcami spotkają się Patrycja Gryciuk, Monika Piątkowska, Katarzyna Wężyk, Martyna Bunda, Weronika Gogola. Laureatkę Gryfii poznamy w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Filharmonii.

Specjalna atrakcja tegorocznej edycji Pleneru to spotkanie autorskie z członkami Węgierskiego Instytutu Kultury, którzy opowiedzą o rekordowej liczbie nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017. Zostanie także przedstawiona "Historia Węgier", napisana specjalnie dla polskiego odbiorcy.

Atrakcje dla dzieci

Przez cały weekend na Jasnych Błoniach na dzieci będzie czekała strefa zabaw i animacji, w której przygotowano m.in.: interaktywne czytanie książek i bajek, pokaz wielkich baniek mydlanych, literackie kalambury, warsztaty plastyczne (tworzenie strojów leśnych duszków), malowanie buziek oraz wiele innych interesujących aktywności. W sobotę o godz. 14:00 zaplanowano też wyjątkowe wydarzenie: „FiKa Czyta. Radość jest w nas!”, w ramach którego zakochana w swoim mieście Katarzyna Huzar-Czub, tłumaczka literatury dziecięcej z języka angielskiego na język polski, uwielbiająca wiersze i rymowanki, przeczyta najmłodszym dwie historie: "Żyrafy nie umieją tańczyć" i "Rycerz, który nie chciał walczyć".

Udział w Plenerze jest bezpłatny.

PROGRAM:

15.06 piątek

11.00-12.00 Marcin Szczygielski. Premiera książki "Weronika i zombie". Jeden z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, grafik, dziennikarz, autor sztuk teatralnych. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią „Omega” (Książka Roku 2010 w konkursie PS IBBY). Wielokrotnie nagradzany przez gremia jurorskie. Pisze brawurowo, ma wspaniały zmysł dramaturgiczny, olśniewa wyobraźnią i poczuciem humoru.

12.00-12.15 Uroczyste otwarcie Pleneru literackiego "Odkryj książkę na nowo".

12.15-13.00 Jurek Zielonka. Autor świetnie budujący akcję i dozujący napięcie. Wyrozumiały wobec swoich bohaterów. „Nigdy Nigdy” jest jego pierwszą książką dla młodzieży.

12.15- 18.00 Interaktywne czytanie książek i bajek dla dzieci, połączone z animacją i zagadkami: pokaz wielkich baniek mydlanych, zagadki związane z literaturą - literackie kalambury, czytanie fragmentów znanych książek - konkurs „Jaka to książka?”, warsztaty plastyczne - tworzenie strojów leśnych duszków, malowanie buziek, zrób sobie zdjęcie ze swoją ulubioną książką – przynieś książkę ze sobą!

14.00-14.55 Dorota Schrammek. Czy bohaterowie powieści, których akcja toczy się w Szczecinie i regionie nadmorskim są fikcyjni? Będzie okazja zapytać samą autorkę.

15.00-15.55 Justyna Kopińska. Dziennikarka Dużego Formatu, Laureatka European Press Prize Award Press, Nagroda PAP imienia Ryszarda Kapuścińskiego, Amnesty Interantional Jurnalist Award, wyróznienie im. Andrzeja Woyciechowskiego.

16.00-16.55 Anna Seniuk. Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem to książka rozmowa z córką, Magdaleną Małecką. Aktorka odżegnuje się od wizerunku ciepłej mamuśki, który przez lata wykreowały media. Znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.

17.00-17.55 Węgierski Instytyt Kultury - spotkanie o literaturze węgierskiej

16.06 sobota

11.00-19.00 Występy i interaktywne działania dla dzieci

11.00-18.00 Węgierski Instytyt Kultury - spotkanie o literaturze węgierskiej.

11.40-12.20 Sylwia Trojanowska i Marek Stelar. Pisarka, trener biznesu i coach oraz autor powieści kryminalnych w rozmowie o książkach i Szczecinie.

12.20-13.10 Patrycja Gryciuk. Spotkanie autorskie finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

13.10-14.00 Monika Piątkowska i Katarzyna Wężyk. Spotkanie autorskie finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

14.00-14.55 Ewa Ornacka. Dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka książek Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, scenariusza filmu Świadek i serialu dokumentalnego Zbrodnie niedoskonałe. Autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzykach.

14:00 - 14:30 FiKa Czyta. Radość jest w nas. Zakochana w swoim mieście Katarzyna Huzar-Czub, tłumaczka literatury dziecięcej z języka angielskiego na język polski. Umiłowała wiersze i rymowanki, Przeczyta najmłodszym dwie historie: "Żyrafy nie umieją tańczyć" i "Rycerz, który nie chciał walczyć".

15.00-15.55 Martyna Bunda i Weronika Gogola. Spotkanie autorskie finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

15.00-17.00 Barbara Stenka. Zapraszamy po autograf i zdjęcie z autorką. Pisarka, poetka, autorka scenariuszy, słuchowisk i piosenek. Współpracuje z Radiową Trójką i Polskim Radiem Szczecin. Od 22 lat pracuje z grupą artystyczną Arfik. Jej teksty umieszczane są w podręcznikach do nauki języka polskiego. Laureatka wielu konkursów, m.in.: ZaiKSu, Festiwalu Piosenki Aktorskiej i Radia Łódź, zdobywczyni nagrody Złotego Kosy. Jej powieść Masło przygodowe otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

16.00-16.55 Leszek Herman. Autor „Sedinum - wiadomość z podziemi" oraz „Latarni umarłych", nazywany szczecińskim Danem Brownem, przekona nas o tym jak atrakcyjny jest Szczecin i jego historia. Prawdziwa gratka dla miłośników dobrej powieści, sensacji i kryminalnych historii!

17.00-17.55 Joanna Jakubiak i Tomek Jakubiak - kucharz i dziennikarz kulinarny, felietonista i gospodarz programów „Jakubiak - z miłości do lokalności", „Jakubiak lokalnie”, „Jakubiak w sezonie". Dziecko - najtrudniejszy klient w restauracji, a także największy krytyk domowej kuchni. Jak sprostać jego wymaganiom lub skąd czerpać pomysły na smaczne, zdrowe i szybkie posiłki dla tak wymagającego smakosza? Oczywiście z książki „Ugotuj mi tato”.

18.00-18.55 Łukasz Orbitowski. Redaktor, publicysta, pisarz. Autor współczesnych horrorów, nierzadko dziejących się na ulicach i osiedlach Krakowa. Dostrzeżony także poza obszarem fantastyki. Otrzymał paszport polityki i był nominowany do nagrody literackiej Nike.

17.06 niedziela

12.00-17.00 Występy i interaktywne działania dla dzieci

12.00-12.55 Węgierski Instytyt Kultury - spotkanie o literaturze węgierskiej

13.00-13.55 Roman Czejarek. Dziennikarz, radiowiec, pisarz, fotograf, konferansjer, autor Sekretów Szczecina.

14.00-14.55 Ignác Romsics. Znany węgierski uczony, autor „Historii Węgier” napisanej specjalnie dla polskiego czytelnika.

15.00-16.00 Montaż słowno-muzyczny

16.00-17.00 Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska. Ogród Zuzanny. Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów.