Przed nami 12-godzinny koncert „Bachaton dla Ukrainy”, który będzie obfitował nie tylko w najlepszą muzykę, ale i premiery online oraz wywiady z artystami. Przez cały czas trwania wydarzenia budynek Filharmonii im. M. Karłowicza będzie rozświetlony w barwach Ukrainy.

 

Głównym punktem koncertu w złotej sali będzie wyjątkowy, wymagający nie lada wytrzymałości, ponad 4-godzinny recital w wykonaniu jednego artysty – uznanego austriackiego pianisty Aarona Pilsana. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, londyński Wigmore Hall i wiedeński Konzerthausie. W ostatnim czasie zyskał wiele pochwał za nagranie Well-Tempered Clavier Book 1 Bacha, które zostało uznane przez magazyn Gramophone za jedno z najlepszych nagrań roku 2021. Podczas koncertu usłyszymy I i II tom Bacha Well-Tempered Clavier, a także wiele innych utworów niemieckiego kompozytora.

Oprócz Pilsana, na scenie zobaczymy także obecnie najbardziej znanego ukraińskiego pianistę – który otworzy wydarzenie, grając dwa utwory Bacha. Aleksiej Grynyuk występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na świecie. Jest częścią trio fortepianowego, wraz z wiolonczelistą Leonardem Elschenbroichem i skrzypkiem Nicola Benedettim, określanym przez The Telegraph jako „Trio of True Stars”. W sumie kompozycje Bacha będą rozbrzmiewać przez 12 godzin i wykonywać je będzie 4 wybitnych pianistów.

– Tego typu impreza wpisuje się w czasy, w których żyjemy, kiedy muzyka i nasza wielka sala koncertowa mogą służyć nie tylko rozrywce, ale także oddziaływaniu na nasz świat i pomaganie innym w potrzebie – mówi dyrektor filharmonii, Dorota Serwa. – Mam nadzieję, że nasza społeczność stanie na wysokości zadania i dołączy do nas, solidarnie, poprzez muzykę.

„Bachaton dla Ukrainy” rozpocznie się w sobotę, 4 czerwca, o godzinie 20 i potrwa do niedzieli, 5 czerwca, do godziny 8. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności. Koncert będzie również transmitowany na żywo, na platformie YouTube, a także wspierany przez międzynarodowych partnerów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Będą oni promować transmisję koncertu na żywo, ale także połączą siły z lokalnymi organizacjami charytatywnymi w swoich krajach, aby pomóc ludziom dotkniętym wojną na Ukrainie.