Hitem jest schab kiszony w wodzie z kołobrzeskich ogórków. Wybierać można spośród ryb słodkowodnych i morskich albo skosztować paprykarza szczecińskiego własnej produkcji. To część propozycji Restauracji Lokalna, która działa w odrestaurowanym wnętrzu dawnej sortowni pocztowej na Dworcu Głównym przy ul. Kolumba 2D. W ofercie śniadaniowej i bistro coś dla siebie znajdą też podróżni spieszący się na pociąg.

Całe bogactwo Pomorza Zachodniego na talerzu

W każdym zakątku Restauracji Lokalnej znajdziemy lokalne nawiązania. Z daleka rzuca się w oczy logo ze stylizowanymi szczecińskimi dźwigozaurami, w sylwetce których można dostrzec również żaglówkę i żurawia. Najważniejsze są jednak oczywiście lokalne smaki.

– Odkrywamy całe bogactwo Pomorza Zachodniego i staramy się przedstawić je na talerzu. Pracujemy na lokalnych produktach. Można u nas skosztować ryb słodkowodnych i morskich, z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością spotyka się schab kiszony w kołobrzeskiej wodzie z ogórków. Spróbować również warto kiszonek, które przygotowaliśmy z warzyw dostarczonych przez lokalnych rolników jak chociażby kalafiora czy rzodkiewki. Oczywiście nie mogło zabraknąć paprykarza szczecińskiego, który sami przyrządzamy. Nie zapomnieliśmy również o wegetarianach, na których czekają m.in. kolorowe kopytka czy zupa krem z kiszonych ogórków – mówi Michał Brateus.

Restauracja nie tylko dla podróżnych

Lokalna jest połączeniem restauracji, bistro i kawiarni. W drodze do pracy, codziennie od godziny 8, można wstąpić tutaj na śniadanie, a wracając do domu wpaść na obiad. Z myślą o spóźnionych podróżnych przygotowano ofertę bistro, czyli „na szybko do pociągu”. Nie brakuje jednak gości, którzy specjalnie przyjeżdżają do lokalu przy ul. Kolumba, by spróbować lokalnych potraw.

– Decydując się na lokalizację przy dworcu, liczyliśmy się z tym, że ludzie mogą spojrzeć na restaurację jako „dworcową”, jednak to nas nie zniechęciło. Przede wszystkim chcieliśmy stworzyć atrakcyjne miejsce dla mieszkańców Szczecina a położenie w głównym punkcie komunikacyjnym miasta i okolicy uznaliśmy wyłącznie za atut, a nie przeszkodę. Wystarczy odwiedzić naszą restaurację choć raz, aby zorientować się, że to nie stereotypowa „dworcowa knajpa” – podkreśla Michał Brateus.

„Całość jest połączeniem stylu industrialnego z ciepłą, bezpieczną przestrzenią”

Oryginalne jest już samo miejsce, w którym działa Restauracja Lokalna. To budynek dawnej odprawy pocztowej, zaprojektowany w 1900 r. Przez lata sortowano tam przesyłki docierające na szczeciński dworzec. W latach 2014-16 budynek został odrestaurowany. Wnętrza zostały przebudowane na potrzeby restauracji i zyskały wyjątkowy wystrój.

– Daliśmy drugie życie wielu materiałom. Urządzając restaurację, wykorzystaliśmy np. elementy starych wagonów kolejowych. Całość jest połączeniem stylu industrialnego z ciepłą, bezpieczną przestrzenią. Są choćby wygodne fotele dla zmęczonych podróżnych. Na ścianach obejrzymy fotografie szczecińskich artystów ukazujące różne oblicza miasta. W każdym zakątku restauracji są lokalne nawiązania – opowiada Michał Brateus.

Miejsce na imprezę okolicznościową

W lokalu znajduje się ponad 100 miejsc siedzących z możliwością podzielenia na mniejsze strefy, co pozwala na organizację zarówno dużych imprez z tańcami, jak i małych przyjęć w kameralnej przestrzeni. W niezależnej małej sali jest miejsce na dowolną imprezę okazjonalną dla 40 osób. Salka dodatkowo wyposażona jest w projektor HD dostępny dla gości, co pozwala na projekcję zdjęć, filmów czy zorganizowanie szkolenia.

Restauracja Lokalna czynna jest przez 7 dni w tygodniu. Od godziny 8, do późnego wieczora.

Poniedziałek – czwartek 8.00 – 22.00

Piątek – sobota 8.00 – 24.00

Niedziela 8.00 – 22.00

Szczegółowe informacje o ofercie Restauracji Lokalnej i odbywających się tam wydarzeniach na bieżąco pojawiają się w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/RestauracjaLokalnaSzczecin) i na stronie: https://lokalna.szczecin.pl/.