Gdzie jest serce wiolonczeli? Co to jest orkiestron? Jak samemu stworzyć element scenografii? Tego m.in. dowiedzieli się uczestnicy pierwszej edycji warsztatów „Poczuj Operę”. Takie zajęcia dla osób słabowidzących i słabosłyszących odbyły się w październiku i listopadzie w Operze na Zamku, a ich finał planowany jest na marzec przyszłego roku.

Nie tylko edukacja

Opera jest uważana za jedną z najbardziej multimedialnych form sztuki, ponieważ łączy wykonywaną na żywo muzykę, śpiew, taniec, sztuki plastyczne i wizualne oraz nowe media. Dlatego niewątpliwie oddziałuje bardzo silnie na zmysły odbiorcy. Jednak osoby słabowidzące i słabosłyszące do tej pory miały bardzo utrudniony dostęp do takiej formy kultury, a wręcz były wykluczone z jej odbioru. Projekt „Poczuj Operę” jest odpowiedzią na tę deprywację i ma na celu edukację artystyczną, ale też rozwijanie myślenia kreatywnego, stąd każde zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej.

Zajęcia ze scenografii

Pierwsze odbyły się w Galerii O. w dniu 29 października. Ich uczestnicy poszerzyli swą wiedzę o osobach pracujących w teatrze (dowiadując się wiele o tych, których nie widać na scenie). Poznali termin orkiestron i mogli dotknąć dyrygenckiej batuty. Poza tym otrzymali dużo informacji na temat scenografii. Zobaczyli model 3D sceny Opery na Zamku przygotowanej do spektaklu "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta. Gościem spotkania był scenograf Waldemar Andrzejak, który opowiedział uczestnikom o swojej pracy. Uczestnicy sami też wykonali rekwizyty, dzięki którymi wcielili się w postacie ze świata teatru. Pomogły im w tym m.in. peruki, wąsy, sztuczne nosy.

Kostiumy i minikoncert

30 października odbyły się zajęcia dla grupy osób słabowidzących, która spotkała się z kostiumografem. O tej profesji opowiadała Agata Tyszko, kierownik Działu Kostiumów i Charakteryzacji w Operze na Zamku. Uczestnicy poznali różnego rodzaju materiały, fakturę tkanin. Mogli też zakręcić korbką starej maszyny do szycia, a na koniec przebrać się w autentyczne operowe stroje i dodatki.

Głównymi bohaterami kolejnego spotkania (13 listopada) byli muzycy z orkiestry Opery, znani z zespołu Ba-Rock: Małgorzata Olejak grająca na wiolonczeli, Natalia Lebedeva (altówka) oraz Misza Tsebriy (skrzypce). Tym razem osoby słabowidzące mogły, np. poprzez dotyk, poczuć wibracje pudła rezonansowego instrumentu oraz dowiedzieć się wiele o instrumentach smyczkowych oraz „namierzyć serce" wiolonczeli. Finałem był minikoncert, w którym uczestnicy warsztatów wzięli czynny udział. Wspólnie z solistami na wcześniej przygotowanych instrumentach zagrali jeden utwór.

Finał nastąpi w marcu

Dzień później grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących w Szczecinie poznawała operę od strony plastycznej. Zobaczyli m.in. filmy, ukazujące jak artyści zmieniają się w operowe postacie. Gościem spotkania była plastyczka Katarzyna Meronk, która mówiła o ręcznie malowanych kostiumach do spektaklu "Guru" L. Petitgirarda, a uczestnicy zajęć mogli sami zaprojektować i pomalować tkaninę, z której zostanie uszyty operowy kostium.

Ostatnim etapem warsztatów "Poczuj Operę" będzie prezentacja spektaklu "Cosi fan tutte" W.A. Mozarta - w marcu 2019 roku. Wtedy dzięki pętli indukcyjnej osoby słabosłyszące będą mogły obejrzeć spektakl z dźwiękiem cyfrowo wzmocnionym w słuchawkach, a osoby słabowidzące usłyszą przygotowaną na te okazję audiodeskrypcję libretto, czytaną na żywo przez lektora. Poza tym efekty półrocznej pracy warsztatowej będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii O. oraz w specjalnie z tej okazji wydanym katalogu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.