Niskooprocentowane pożyczki na odbudowę biznesu oraz ulgi w opłatach za czynsze i odroczenia podatków. To najważniejsze założenia przygotowywanego przez magistrat lokalnego pakietu dla gospodarki, który pomóc ma przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pandemii koronawirusa.

10 mln zł z budżetu miasta ma zostać przekazane do Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego na pożyczki dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Będą one w wysokości od 10 tys. zł do 100 tys. zł i mają być korzystnie oprocentowane. Prezydent Piotr Krzystek podczas piątkowego czatu mówił o 1,8 proc. Z takich środków będą mogli skorzystać przedsiębiorcy ze Szczecina, którzy prowadzą tutaj działalność co najmniej od 2019 r. i przed epidemią byli w dobrej sytuacji finansowej. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie internetowej Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego. Przekazanie środków z budżetu muszą jeszcze zaakceptować radni podczas planowanej sesji zdalnej.

Poza tym, przedsiębiorcy mający mają kłopot z płynnością finansową mogą wystąpić o odroczenie płatności podatku od nieruchomości. Osoby prowadzące działalność w lokalach komunalnych mają prawo złożyć wniosek do ZBiLK o odroczenie płatności za czynsz. Złożenie wniosku daje możliwość nienaliczania karnych odsetek.

Przedsiębiorcom mogą też pomagać szczecinianie. Wkrótce będzie to możliwe za pomocą akcji „Szczeciński Lokalny Solidarny". W serwisie przygotowywanym przez Żeglugę Szczecińską będzie można wykupić specjalny voucher np. na kolację w restauracji czy wizytę u fryzjera. Płatność nastąpi już teraz, a towary lub usługi danej firmy będą do odbioru po epidemii. Chęć uczestnictwa w akcji zgłosiło już ponad 40 przedsiębiorstw.

Pomoc lokalnym właścicielom restauracji można też zamawiając posiłki na dowóz lub z odbiorem osobistym. W serwisie wiadomosci.szczecin.eu jest stale aktualizowana lista (zbliża się już do 100 podmiotów) lokali i punktów gastronomicznych, w których można złożyć zamówienie.

ZOBACZ TEŻ: Dni Morza w Szczecinie w tym roku nie będzie? Krzystek: "Na pewno rezygnujemy z dużej sceny"