Budynek składający się z trzech brył ma wkomponować się w zabudowę osiedla Majowego w okolicy skrzyżowania ul. Dąbrowskiej i ul. Iwaszkiewicza. Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej wygrali: APP Architekt Karol Barcz, Kamila Buczkowska Studio ze Szczecina.

Do konkursu zorganizowanego przez MBP zakwalifikowano 129 uczestników. Ostatecznie komisja złożona z przedstawicieli SARP, Wydziału Kultury Urzędu Miasta oraz dyrektora MBP wybierała spośród ponad 50 nadesłanych prac.

Zwyciężyła koncepcja szczecińskich architektów. Zakłada trójbryłową formę budynku. W największej z nich znajdzie się sala główna, dwukondygnacyjna otwarta przestrzeń biblioteki z czytelnią. W drugiej części znajdzie się sala spotkań, a w trzeciej pomieszczenia muzyczne z zapleczem, sala multimedialna, sala projekcyjna, pomieszczenia administracyjne, a także sale do grania na PlayStation i Xbox. Przewidziano również miejsce na kawiarnię, przy której może powstać ogródek letni.

„Forma budynku biblioteki wynika z analizy przestrzeni i kierunków wytyczonych przez istniejące wokół obiekty. Rozbicie budynku na trzy, odrębne w sensie formalnym bryły, pozwoliło, poprzez ich przesunięcie względem siebie, na stworzenie przestrzeni złożonej zarówno z obiektów kubaturowych jak i z wnętrz pomiędzy nimi” – czytamy w opisie zwycięskiej pracy APP Architekt Karol Barcz, Kamila Buczkowska Studio.

Biblioteka będzie łączyła funkcję multimedialnej wypożyczalni oraz centrum dostępu do różnorodnych form upowszechniania kultury. Ma być miejscem warsztatów i spotkań. Mieścić się w niej będzie również pracownia komputerowa, sala audio z dostępem do cyfrowych instrumentów muzycznych oraz przestrzeń wystawiennicza. Wokół biblioteki powstanie widownia plenerowa oraz parking.

Zagospodarowanych zostanie około dwa tysiące metrów kwadratowych. Koszt budowy biblioteki szacowany jest na 12,9 mln zł.

Wyniki konkursu:

Pierwsze miejsce: APP ARCHITEKT KAROL BARCZ, KAMILA BUCZKOWSKA STUDIO (Szczecin).

Drugie miejsce: ARPA ARCHITEKTONICZNA PRACOWNIA AUTORSKA JERZEGO GURAWSKIEGO (Poznań).

Trzecie miejsce: PRACOWNIA ARCHITEKTURY WITOLD SIENKIEL (Żywiec).

Wyróżnienie: SAS STUDIO, STUDIO ARCHITEKTONICZNE SIETNICKI MAREK SIETNICKI (Szczecin).

Wyróżnienie: TOMASZ BEREZOWSKI, MARTA DYRDA, RADOSŁAW FIKUS (Katowice).