Miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne chce wyremontować willę przy al. Wojska Polskiego 72 (przy skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza). To budynek wpisany do rejestru zabytków, wykonawca będzie musiał więc zrealizować aż 52 punkty programu prac konserwatorskich.

Budynek należy do NiOL, ale od 22 lat jego najemcą jest firma NZOS Medycy Sp. z o.o. Gruntowną renowację przejdzie jego elewacja, a główne reprezentacyjne wejście znów zostanie umieszczone od strony południowej. Dodatkowo, na zlecenie najemcy, dobudowany zostanie szyb windowy. Umieszczony będzie on w najmniej eksponowanej wnęce budynku od strony ul. Mickiewicza, aby do minimum ograniczyć zakres ingerencji w bryłę.

– Wykonawca jest zobowiązany do prowadzenia prac w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachować oryginalny, historyczny stan budynku. Także jeśli chodzi o kolorystykę. Elewacja budynku będzie miała kolor beżowy. Zawarte w tynku płatki miki albo cząsteczki szkła połyskując w słońcu dadzą efekt migotania. Stolarka okienna będzie biała, drzwi w kolorze rozbielonej ciepłej szarości, a metalowe balustrady balkonów i okiennice – zielone – mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL.

Długa lista zaleceń Miejskiego Konserwatora Zabytków obejmuje program odnowy tynków, detali architektonicznych, tarasu, schodów, stolarki drzwiowej i okiennej, okapów, żaluzji, okien lukarnowych i elementów stalowych.

NiOL w najbliższym czasie będzie starał się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiadomo już, że będzie potrzebna budowa dźwigu, co ma kosztować 350 tys. zł. Pozostałe koszty poznamy po wyłonieniu wykonawcy.

Willa przy al. Wojska Polskiego 72 powstała w latach 1910-1911. Jest przykładem architektury modernistycznej z elementami neobarokowego detalu. Takimi choćby jak wieżyczka z hełmem barokowym. Dziś poszarzała elewacja odbiera budynkowi sporo uroku.