Robin Hawdon to jeden z najbardziej znanych angielskich autorów dzieł teatralnych. Dziesięć lat temu napisał komedię specjalnie dla Och-Teatru i Krystyny Jandy. „Weekend z R” został zaprezentowany właśnie w Warszawie, a następnie pokazywały go inne polskie sceny – m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie. W naszym mieście reżyserii spektaklu podjął się Andrzej Zaorski (w Teatrze Polskim). Po dwóch przesuniętych premierach sztuka w końcu zostanie wystawiona na szczecińskiej scenie!

 

Krystyna, jedna z bohaterek spektaklu, zamierza wykorzystać służbowy wyjazd Ryszarda – swego męża – dla siebie. Chce zaprosić na weekend Rafaela, cenionego architekta wnętrz, który miałby zaplanować zmiany w jej domu, oraz Roberta, swojego włoskiego kochanka. Kiedy jednak przez przypadek podsłuchuje fragment rozmowy telefonicznej Ryszarda, pod wpływem serii nieprzewidzianych wydarzeń, jej drobiazgowo opracowana strategia rozlatuje się. Co w tej sytuacji zrobi i czy jej małżeństwo przetrwa kryzys?

Tak w skrócie przedstawia się fabuła spektaklu, który stał się hitem na wielu europejskich scenach. Hawdon umieścił pod napisanym przez siebie tekstem dedykację „W hołdzie Georges Feydeau”, czyli „dedykowane ojcu francuskiej farsy”, a w warszawskiej inscenizacji oprócz Krystyny Jandy zagrali m.in. Piotr Machalica, Rafał Mohr i Piotr Borowski.

Prace nad szczecińskim spektaklem rozpoczęły się latem ubiegłego roku. W obsadzie są tacy aktorzy jak: Katarzyna Bieschke-Wabich, Małgorzata Iwańska, Piotr Bumaj, Sławomir Kołakowski, Jacek Piotrowski czy Adam Zych (który pełni też rolę asystenta reżysera).

„Weekend z R” miał zostać pokazany pierwszy raz pod koniec sierpnia ubiegłego roku na Scenie w Nowym Browarze, ale wówczas choroba jednego z aktorów uniemożliwiła premierę. Drugim terminem był marzec tego roku, ale wprowadzony wówczas zakaz organizacji wszelkich imprez sprawił, że prezentacja spektaklu ponownie została odwołana. Wszystko wskazuje jednak na to, że po ponad roku oczekiwania premiera „szalonej komedii charakterów i sytuacji” w końcu dojdzie do skutku. Po raz pierwszy sztuka ma zostać zapreznetowana już w najbliższy czwartek, 22 października, na Scenie Kameralnej w Nowym Browarze Szczecin przy ul. Partyzantów 2. Będzie można ją obejrzeć również w ten weekend, jak i w nadchodzącym tygodniu.