Zobaczyć aż tylu cenionych muzyków jazzowych na jednym wydarzeniu w Szczecinie to gratka, która zdarza się raczej nieczęsto… Maciej Obara, Marek Napiórkowski, zespół EABS i Adam Bałdych to tylko część artystów, którzy pojawią się w Filharmonii 19 marca podczas gali Jazz Top 2019. To niewątpliwie jedno z najciekawszych wydarzeń w programie festiwalu Szczecin Jazz!

Nietypowe konfiguracje

„Jazz Forum” to najważniejsze polskie pismo poświęcone gatunkowi muzyki, który dał nazwę temu miesięcznikowi. Od wielu lat w styczniu są w nim zamieszczane wyniki podsumowującej poprzedni rok ankiety, w której głosują czytelnicy. Artyści znajdujący się na najwyższych lokatach Jazz Top to bezsprzecznie elita krajowej sceny, a zatem wieczór z ich udziałem będzie na pewno atrakcyjny, a także… niezwykły. Tym razem muzycy wystąpią bowiem w trochę innych układach personalnych i będzie to jedyne takie wydarzenie w Polsce!

Skrajne emocje i szczere historie

Na otwarcie podwójny laureat Jazz Top, Maciej Obara – zwycięzca kategorii Saksofon Altowy, a także autor albumu roku „Three Crowns” (wydanego przez firmę ECM) – wystąpi w projekcie specjalnym z pianistką Kasią Pietrzko, która zdobyła najwięcej głosów w klasyfikacji Nowej Nadziei i to dwukrotnie (indywidualnie, jako muzyk, i zespołowo – Kasia Pietrzko Trio). Ta pianistka była nominowana do Fryderków 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za płytę ,,Forthright Stories” (czyli „Szczere historie”), o której sama mówi, że „To fragmenty wielu skrajnych emocji, ważnych momentów z życia, przełomów, to wreszcie paleta barw zaklętych w monochromatycznej, na pozór banalnej, estetyce”.

Najlepsze małżeństwo polskiego jazzu

Na scenie dołączą do nich jeszcze Dorota Miśkiewicz (pierwsze miejsce w kategorii Wokalistka) oraz najlepszy gitarzysta jazzowy – Marek Napiórkowski (autor wydanej w ubiegłym roku bardzo dobrze ocenionej płyty „Hipokamp”). To instrumentalista, muzyk wszechstronny, z dużą inwencją, eksplorujący różne gatunki – od bluesa przez muzykę świata do rocka, a nawet heavy rocka. Prywatnie ta para jest małżeństwem.

Skrzypek numer jeden spotka najlepszego harmonijkarza

Później zobaczymy kwartet najlepszego Skrzypka roku, czyli Adama Bałdycha, którego płyta „Sacrum Profanum” (nagrana w Hamburgu w Clouds Hill Recordings i wydana przez renomowaną oficynę ACT Music) znalazła się na drugim miejscu w kategorii Album Roku. Oprócz lidera stworzyli ją Krzysztof Dys (fortepian), Michał Barański (Najlepszy Kontrabasista roku) i Dawid Fortuna (perkusja). Tego wieczoru usłyszymy kompozycje z tej bardzo uduchowionej płyty, a oprócz kwartetu na scenie pojawi się zwycięzca w kategorii Instrumenty Różne, fenomen w dziedzinie harmonijki ustnej, a także kompozytor – Kacper Smoliński.

Słowiańska duchowość i laureat Grammy

Kto zna ubiegłoroczną płytę kolektywu Electro-Acoustic Beat Sessions, czyli EABS, „Slavic Spirits”, ten na pewno już szykuje się na finał gali, bo właśnie w ostatniej jej części ta grupa przedstawi utwory z owego albumu. Formacja przoduje wśród zespołów elektrycznych, w dodatku jeden z jej członków, Marek Pędziwiatr pochodzący ze Świnoujścia, okazał się najlepszy w kategorii Syntezator! Ich set zapewne będzie bardzo emocjonujący, bo do septetu dołączą gościnnie amerykański trębacz Keyon Harrold (laureat Grammy) i szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski. Obaj ci muzycy są współsprawcami Koncertu Roku. W tej kategorii czytelnicy Jazz Forum najwięcej głosów oddali na wydarzenie zorganizowane rok temu w szczecińskiej Netto Arenie – show Erykah Badu & Culture Revolution!

Bilety na wszystkie wydarzenia są dostępne na stronie bilety.fm.