Miasto wykonało kolejny krok w stronę sprzedaży działki przy ul. Kolumba 59. Opublikowano wykaz nieruchomości, w którym ustalono cenę wywoławczą na 5 mln zł. Nie jest jeszcze znany termin przetargu.

 

Na sprzedaż tej działki zgodzili się w marcu radni. Chodzi o teren sąsiadujący z dawną drożdżownią, kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem ul. Kolumba z ul. Nadodrzańską. Na 4607 m2 znajduje się tam 9 niskich budynków. Wzdłuż ulicy stoi podłużny, parterowy budynek biurowy. W głębi działki są jeszcze 2 budynki handlowo-usługowe i 6 obiektów zakwalifikowanych do kategorii magazyny i silosy.

Gdy dyskutowano o tej nieruchomości pół roku temu, byli tam jeszcze trzej dzierżawcy (w tym jeden bezumowny). W umowach zawarty był jednak zapis, że zostaną one rozwiązane w przypadku zbywania działki.

Usługi albo mieszkania

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala w tym miejscu na śródmiejską zabudowę wielofunkcyjną, w tym m.in. mieszkalnictwo i szeroką paletę usług (np. usługi administracyjno – biurowe, szkoleniowo – doradcze, rozrywka, gastronomia, handel, kultura, ochrona zdrowia czy opieka nad dziećmi i osobami starszymi).

Nowy właściciel nie będzie mógł prowadzić działalności produkcyjnej, składowej i przeładunkowej. Do czasu rozpoczęcia nowej inwestycji dopuszczone jest obecne zagospodarowanie działki.

Nadodrzański pasaż

Szykowana do sprzedaży nieruchomość usytuowana jest bezpośrednio nad brzegiem Odry. Przyszły inwestor będzie zobowiązany do budowy pasażu od strony rzeki.

Ta okolica od dawna czeka na rewitalizację. Tuż obok znajduje się wpisana do rejestru zabytków drożdżownia F. Crepina, której właścicielem jest obecnie firma Idea-Inwest. To szczeciński deweloper, znany z budowy apartamentowca Black Pearl przy al. Niepodległości i przebudowy dawnego wieżowca TVP. Konkretnych planów na nieruchomość przy ul. Kolumba na razie jednak nie przedstawiono.

Pewne jest natomiast, że w najbliższych miesiącach zmieni się najbliższe otoczenie tej zabudowy. Miasto rozpocznie bowiem wkrótce przebudowę ulicy Kolumba.