„Wyrastający” bezpośrednio z wody budynek przy ul. Kolumba 79-80 odzyska dawny blask. Poznaliśmy wizualizację koncepcji modernizacji kamienicy, w której do końca 2020 roku ulokuje się Urząd Żeglugi Śródlądowej wraz z Centrum Systemu Informacji Rzecznej RIS.

To najniższy budynek wchodzący w skład przedwojennego kompleksu wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a. Od co najmniej 6 lat stoi zupełnie pusty i coraz bardziej niszczeje. Dzięki decyzji o przeniesieniu tam Urzędu będzie pierwszym z odrestaurowanych na terenie „szczecińskiej Wenecji”.

Elewacje od strony ul. Kolumba i rzeki odzyskają w dużej mierze swój historyczny wygląd. Wprowadzone zostaną również pewne modyfikacje.

- Elewacja zachodnia, jako jedyna zostanie zmieniona ponieważ nie pozwala na odpowiednie doświetlenie projektowanego obiektu o funkcji biurowej, przez co nie nadaje się do wprowadzenia planowanej, nowej funkcji. Poza zmianami w elewacjach przewidziano nadbudowę o jedną kondygnację. Ponadto w kierunku wschodnim zaplanowano taras widokowy na rzekę Odrę, wspierający pracę w dziale RIS - mówi Ewa Łuczak z Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

Wizualizację koncepcji architektonicznej i funkcjonalnej budynku przygotowało stargardzkie Biuro Projektów Art-Projekt. Koszt modernizacji i dostosowania obiektu do nowych potrzeb powinien zamknąć się w kwocie 15,5 mln zł.

- Modernizacja w około 30 % zostanie sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 – informuje Ewa Łuczak.

Obecnie UŻŚ mieści się w Czerwonym Ratuszu na pl. Batorego, gdzie głównym gospodarzem jest Urząd Morski. Od pewnego czasu szukano nowej, odrębnej lokalizacji, położonej tuż nad Odrą. Związane jest to z wdrażaniem projektu Systemu zharmonizowanych usług Informacji Rzecznej RIS.

- To szeroko rozumiany pakiet usługowy, którego celem jest optymalizacja ruchu i transportu oraz zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi i wzrost jej efektywności. Wprowadzenie systemu wynika z wypełnienia unijnej Dyrektywy 2005/44 – tłumaczy Ewa Łuczak.

Żeby przenosiny Urzędu były możliwe, nieruchomość przy ul. Kolumba 79-80, została sprzedana Skarbowi Państwa bez przetargu, za symboliczną złotówkę. Radni wyrazili na to zgodę przyjmując uchwałę w tej sprawie. W zamian Skarb Państwa przekazał miastu, na takich samych warunkach, działkę w porcie, przy ul. Władysława IV.