Co robili na studiach sławni ludzie, kiedy nie byli jeszcze sławni? Czym zajmowali się w wolnym czasie Bono z U2, Tomasz Lis, Zbigniew Ziobro czy Aleksander Kwaśniewski? Odpowiedź jest prosta - cała czwórka działała w jakiejś organizacji studenckiej. I choć dziś zajmują się różnymi dziedzinami życia, a nawet mają odmienne poglądy polityczne, łączy ich studencka przeszłość. Nie od dziś wiadomo, że duża aktywność społeczna podczas studiów może kiedyś zaprocentować.

WSzczecinie.pl wskazuje możliwości

Specjalnie dla was przygotowaliśmy przegląd organizacji studenckich, które działają w Szczecinie. Ciągle mamy październik, zatem jest jeszcze szansa, by zacząć działać w jakimś stowarzyszeniu przeznaczonym dla żaków. Wybraliśmy dla was cztery organizacje, które zasługują w naszej opinii na uwagę: AIESEC, NZS, POLITES, ZSP.

 

AIESEC

Do AIESEC, jednej z największych międzynarodowych organizacji studenckich może należeć każdy student, a nawet absolwent, który chce się rozwijać i mieć realny wpływ na swoje otoczenie. Osoby, które zdecydują się wstąpić w szeregi AIESEC, czeka rekrutacja. Aby wziąć w niej udział, należy wypełnić wybraną aplikację, która znajduje się na stronie internetowej www.szczecin.aiesec.pl (można wybrać wśród dwóch, jedna dotyczy osób zainteresowanych działalnością w stowarzyszeniu, druga studentów zainteresowanych praktyką zagraniczną). Termin nadsyłania aplikacji mija 17 października. Następnie wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę. Po pomyślnym przejściu tego etapu czeka nas wyjazd integracyjny na konferencję lokalną.

Ofertę AIESEC wyróżnia możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne. Każdy chętny może wybierać wśród ponad 100 państw. Ale AIESEC to nie tylko praktyki, to także możliwość wzięcia udziału w ciekawnych projektach dostosowanych do zainteresowań studenta. W ten sposób można zdobyć cenne doświadczenie, ponieważ wielkie korporacje często działają na zasadzie projektów.

W AIESEC swoją karierę zaczynały takie osoby jak Aleksander Kwaśniewski, Kofi Anan czy Bono z U2.

 

NZS

NZS na pierwszy rzut oka wydaje się być kuźnią polskiej prawicy, co wynika również z jego historii, ale nie zawsze tak było, o czym świadczą sympatie polityczne byłych działaczy. Tutaj co prawda swoje pierwsze kroki na polu społecznym stawiali tacy politycy jak: Donald Tusk, Ludwik Dorn, Jan Maria Rokita czy Bronisław Wildstein. Ale w NZS swoje miejsce znaleźli również Waldemar Pawlak, Tomasz Lis czy Marcin Meller. Stowarzyszenie zastrzega jednak, że jest otwarta na każdego młodego, aktywnego człowieka, dla którego studia to nie tylko nauka i praca. NZS podobnie jak AIESEC chce kształtować przyszłych liderów. Również ma swoje projekty i umożliwia nawiązanie cennych kontaktów. Ale NZS, jak przekonują jego działacze, to również zabawa. NZS nie zapomina również o organizowaniu różnych akcji charytatywnych czy społecznych. Jedną z ostatnich akcji jest walka o zwiększenie ulg kolejowych dla studentów.

Do NZS można wstępować przez cały rok. Organizacja zaprasza wszystkich zainteresowanych na swoją stronę internetową: www.nzs.szczecin.pl

 

POLITES

Stowarzyszenie POLITES działa w Szczecinie od 2002 roku. Najważniejszym celem organizacji jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. W ramach tego celu POLITES stawia sobie następujące zadania: aktywizowanie społeczności lokalnej, edukacja pozaformalna, szerzenie idei wolontariatu oraz pomoc dzieciom i młodzieży z mniejszymi szansami. W stowarzyszeniu obecnie realizuje się aż 8 programów, do których może przystąpić każdy chętny. A wśród nich: „Starszy brat, starszy siostra”, w którym student może pomóc dzieciom mającym problem z nauką; Wolontariat Europejski czy Projekt z Funduszy Norweskich. Obecnie POLITES gości w Szczecinie studentów z Rosji i Ukrainy, którzy odwiedzają miejscowe firmy i instytucje. POLITES zachęca kolejne szczecińskie przedsiębiorstwa do zaproszenia naszych wschodnich sąsiadów.

Więcej informacji na temat programów jak i samego stowarzyszenia można znaleźć na stronie: www.polites.org.pl

 

ZSP

ZSP w odróżnieniu od poprzednich organizacji nie ma jakiegoś ścisłego celu. Wręcz przeciwnie jest otwarty na wszelkiego rodzaju inicjatywy młodych ludzi. ZSP skutecznie wspiera swoim doświadczeniem i zapleczem nawet najbardziej szalone pomysły. Ponadto ZSP jest współorganizatorem takich studenckich (i nie tylko) imprez jak: FAMA, Szpak czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. ZSP również poprzez Rady Uczelniane ma dobre kontakty z władzami szczecińskich uczelni, co powoduje, że ma realny wpływ na rozwiązywanie problemów szczecińskich studentów. ZSP to nie tylko możliwość nawiązania cennych kontaktów, szansa na rozwój, ale także dobra zabawa w gronie wypróbowanych przyjaciół. Do ZSP nie ma formalnej rekrutacji, tylko nabór. Nie trzeba rozwiązywać żadnych testów czy ankiet. Wystarczy wyrazić chęć działania. Dla miłośników górskich wypraw czeka w listopadzie obóz w słowackim paśmie Małej Fatry. To właśnie takie obozy są podstawową formą naboru do ZSP. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zsp.szczecin.pl