Spotkania z bohaterami Gwiezdnych Wojen, obiad ugotowany przez gwiazdy kulinarnych programów, koncerty szczecińskich zespołów, XIX-wieczna karuzela, pokazy średniowiecznych walk, prezentacje wojskowego sprzętu, pokaz sztucznych ogni – to tylko niektóre atrakcje 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczecinie, który w tym roku przenosi się w nowe miejsce.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już w najbliższą niedzielę, 15 stycznia. Główne atrakcje szczecińskiego finału odbędą się na Łasztowni – w Starej Rzeźni i jej okolicach.

Od godz. 12.00 najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych i plastycznych. W holu Starej Rzeźni odbywać się będą pokazy taneczne, z kolei sala Iluzjon zostanie przejęta przez szczecińskich artystów. Podczas 25. finału WOŚP zagrają takie zespoły jak: Hot Rain, Arfik, Ohokoko, Jackpot, Antiplan i Curcuma. Koncerty zaplanowano w godz. 12:00-21:00.

- Przebojem może stać się spotkanie z bohaterami Gwiezdnych Wojen – zapowiada Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej, która współorganizuje szczeciński finał wraz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Gwiazdy ugotują obiad
Odwiedzający w niedzielę Łasztownię będą mogli skosztować obiadu przygotowanego przez gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych. 15 stycznia w Szczecinie gotować będą Diana Volokhova (Masterchef) oraz Adrianna Marczewska (Top Chef).

Pokazy sprzętu wojskowego i średniowiecznych walk
O godz. 14.00 wystartuje tradycyjny bieg „Policz się z cukrzycą” (zapisy). Na miejscu będzie można wykonać też podstawowe badania medyczne oraz oddać krew.

Swoje miasteczka namiotowe przygotują m.in.: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód, OSP Gryf, OSP Szczecin. - Wszystkie instytucje włączające się w wielkie pomaganie Jurkowi Owsiakowi deklarują moc atrakcji, które będą czekały na każdego, kto przyjdzie na Łasztownię. Będzie okazja, by spróbować prawdziwej wojskowej grochówki czy wreszcie przyjrzeć się z bliska profesjonalnemu sprzętowi wojskowemu – wylicza Grabowski.

Na miejscu pojawi się również XIX-wieczna karuzela. Na godz. 15:00 zaplanowano pokazy średniowiecznych walk. Grunwaldzka Chorągiew Kazimierza V zaprezentuje też uzbrojenie i broń z tamtego okresu.

Światełko do nieba o 20:00
Przez cały dzień odbywać się będą licytacje cennych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców miasta, a także gadżetów związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. O 20.00 zaplanowano tradycyjne światełko do nieba. W tym roku będzie to kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.

Szczeciński finał WOŚP na Łasztowni rozpocznie się o godz. 12:00 i zakończy przed 21:00.

Środki zebrane podczas tegorocznego finału zostaną przekazane na zakup sprzętu medycznego ratującego życie chorym dzieciom i osobom starszym. W 2016 roku udało się pobić rekord i zebrać ponad 72 miliony złotych.