Pościel imitująca stóg słomy, którą produkuje szczecińska firma Hayka, została wyróżniona prestiżową nagrodą „European Product Design Award 2017”. Międzynarodowe jury doceniło ją aż w dwóch kategoriach.

Konkurs „European Product Design Award” promuje utalentowanych europejskich projektantów, których produkty poprawiają komfort codziennego życia oraz posiadają nieprzeciętne walory estetyczne. Nagrody przyznaje się w 20 kategoriach. Produkty są wyróżniane „złotem” (najwyższy laur), „srebrem”, „brązem” i „platyną”. Szczecińska pościel imitująca stóg słomy została nagrodzona w kategoriach „artykuły wyposażenia wnętrz / tekstylia / wykładziny podłogowe” oraz „artykuły wyposażenia wnętrz/meble do sypialni/akcesoria”. W tym pierwszym przypadku otrzymała „złoto”, w drugim - „srebro”.

- Jestem niezwykle szczęśliwa, że mój produkt został doceniony w tym prestiżowym konkursie - mówi Gosia Dziembaj, właścicielka firmy Hayka. - Tym bardziej, że projekty oceniały takie uznane osobistości ze świata dizajnu, jak choćby Bart Ruijpers, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję dyrektora odpowiedzialnego za wzornictwo przemysłowe w słynnym studiu projektowym Karima Rashida w Nowym Jorku.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie 12 kwietnia w Brukseli, w budynku Parlamentu Europejskiego.

Także na sianie i w mchu

Nagrodzona pościel wykonana jest z satyny bawełnianej. To materiał bardzo wytrzymały oraz miękki w dotyku. Ale, jak zaznacza właścicielka, nie to sprawia, że jest ona tak wyjątkowa. Najważniejsze to nowatorski koncept. Dzięki niezwykle realistycznemu nadrukowi, pościel przypomina stóg słomy. Stóg, w którym znajdziemy… myszy, ćmy, guzik oraz igłę.

- Projekt pościeli z nadrukiem słomy powstał z tęsknoty za latem i nocami spędzonymi pod gołym niebem – mówi Dziembaj. - To taki prywatny stóg słomy domowego użytku.

Hayka to szczecińska firma, która powstała w 2014 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem oraz produkcją wysokogatunkowej i artystycznej pościeli, a także tekstyliów dekoracyjnych. W swoim portfolio, oprócz kolekcji „słoma”, znajdują się także te o nazwie „siano” oraz „mech”.