Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, że w Szczecinie mamy Aleję Gwiazd, to po 25 lipca na pewno się o tym dowie. Tego dnia do sześciu płyt upamiętniających znanych polskich artystów i zespoły, które znajdują się w ogródku przy willi „Sorrento”, dołączą kolejne. Podczas uroczystego wieczoru pojawią się niektórzy z docenionych w ten sposób twórców.

Najpierw było muzeum

Willa „Sorrento” została otwarta dwa lata temu. Budynek przy ul. Mickiewicza 2 od początku był nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń rozrywkowych, powstało tu także Muzeum Muzyczne, poświęcone głównie muzyce big-beatowej oraz rockowej lat 60. i 70. Wśród eksponatów są m.in. gitary Wojciecha Rapy i Mietka Jureckiego, zdjęcia z koncertów i innych wydarzeń, płyty winylowe polskich grup rockowych, stroje sceniczne i wiele innych pamiątek. W 2019 roku osoby należące do stowarzyszenia Sorrento postanowiły rozszerzyć jeszcze działania dotyczące utrwalania historii polskiej muzyki rozrywkowej. Powstał pomysł, by stworzyć Aleję Gwiazd.

Niemen, Majdaniec i Filipnki przed rokiem

– W lipcu tamtego roku odsłoniliśmy sześć pierwszych gwiazd – przypomina Zbigniew "Bitels" Włodarczyk, kustosz Muzeum Muzycznego. – Uczciliśmy w ten sposób m.in. Czesława Niemena, Helenę Majdaniec, Henryka Fabiana i Filipinki. Generalnie chcemy uhonorować wszystkich artystów, którzy byli laureatami I i II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, ale są też wyjątki. Niedawno zwróciła się do nas rodzina Ireny Jarockiej, by tę piosenkarkę także upamiętnić i tak też się stanie.

Kozakiewicz otrzyma obraz

Dyrektorem artystycznym tego przedsięwzięcia jest muzyk dobrze znany z zespołu Czerwono-Czarni, Ryszard Poznakowski. Przyjedzie on do Szczecina 25 lipca 2020 i weźmie udział w gali, podczas której zostaną odsłonięte następne gwiazdy.

– Będzie ich dokładnie dziewięć. Oprócz Ireny Jarockiej, tym razem wybraliśmy jeszcze Karin Stanek, Krzysztofa Dzikowskiego, Kasię Sobczyk, Wojciecha Gąssowskiego, Halinę Frąckowiak, Mirę Kubasińską, Tadeusza Nalepę i Dariusza Kozakiewicza – informuje Włodarczyk. – Ten ostatni muzyk, znany m.in. z zespołów Breakout, Test czy Perfect, otrzyma też... swój portret, namalowany przez Bronisława Biela, a oprawę muzyczną wieczoru zapewni zespół L.U.Z. Blues – dodaje.

Halina Frąckowiak odsłoni dwie gwiazdy

Wstęp na uroczystość, która rozpocznie się o godz. 16.00 jest wolny, ale wiele miejsc już zostało zarezerwowanych dla gości spotkania i ich bliskich. Organizatorzy mają już potwierdzony przyjazd Dariusza Kozakiewicza oraz Haliny Frąckowiak, która odsłoni własną gwiazdę i tę poświęconą Kasi Sobczyk, z którą była bardzo zaprzyjaźniona. Możliwe, że do „Sorrento” dotrze też Wojciech Gąssowski.

W okresie letnim „Sorrento” przygotuje też koncert poświęcony Henrykowi Fabianowi oraz występ Żuków, a w przyszłym roku zostaną odsłonięte kolejne gwiazdy (prawdopodobnie uhonorowani zostaną m.in. Seweryn Krajewski i Jerzy Kossela).