822 zgłoszenia, spośród których 106 obiektów przeszło do finału (spełniając warunki kwalifikacji). I zwycięzca w kategorii najciekawsze wnętrze w V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2010" - Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło dziś w salach Zamku Królewskiego w Warszawie. Dyplomy przyznano też projektantom inwestycji oraz wykonawcom prac. Kapituła konkursu uzasadniła swój wybór pomysłowością adaptacji starej zajezdni tramwajowej z 1907 r. na potrzeby Muzeum z zachowaniem dawnych jej elementów między innymi torowiskiem tramwajowym, siecią trakcyjną wraz z ażurowymi słupami i dekoracyjnymi hakami.

Inwestycję zaprojektowały szczecińskie Biuro Projektowo-Inżynierskie Radan i Pracownia Konstrukcyjna Bayer Projekt. Prace przeprowadziły firmy Erbud i Restauro. Zadania sfinansowało miasto Szczecin przy wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przedsięwzięcie kosztowało przeszło 13 mln zł.

Głównym zadaniem Muzeum jest upowszechnianie podstawowych wartości historii w zakresie techniki i komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku technicznego Szczecina. ”Zajezdnia Sztuki” to jedno z najlepszych muzeów motoryzacji w Polsce. Przesądza o tym atrakcyjność zgromadzonych eksponatów, zwłaszcza kolekcja ok. 100 samochodów, motocykli, motorowerów, skuterów i rowerów zakupiona przed otwarciem Muzeum. Dominują w niej pojazdy produkcji polskiej, częściowo powstałe przed II wojną światową. Jest również kilka pojazdów z innych krajów europejskich i USA. Od momentu otwarcia Muzeum cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców.

Tych, którzy byli i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć jak wygląda muzeum od środka – zapraszamy na sobotni koncert Made In Szczecin. Startujemy o 18:00, a wyróżnikiem tej odsłony cyklu „Made In Szczecin Born To Be Wild” będzie mocna żeńska reprezentacja muzyczna. Zarówno w jednym, jak i drugim zespole panie stanowią istotny element muzycznej układanki.