– Nie złamie nas żaden Putin, nie złamie nas Łukaszenka. Niech żyje wolna Ukraina! – mówił jeden z młodych mężczyzn, który w czwartkowy wieczór przemawiał na placu Solidarności w Szczecinie. Dzisiaj w nocy Rosja zaatakowała Ukrainę. Cały dzień obserwujemy dramatyczną obronę kraju naszych sąsiadów. Pomoc Ukrainie deklarują władze samorządowe.

 

Oburzenie, żal, smutek i lęk to uczucia, które dominują wśród Ukraińców obecnych w naszym mieście. Mieszkańcy Szczecina tłumnie przybyli na plac Solidarności, by pokazać swoje poparcie dla zaatakowanego narodu.

– Dzisiaj mieliśmy mieć tłusty czwartek, a mamy czarny czwartek. To czarny czwartek dla całej Europy i wolnego świata. 30 lat temu Polacy i inne narody zyskały wolność, dzisiaj Władimir Putin odebrał nam spokój. Pokazał, że wolność, niepodległość, szacunek, to nie są wartości oczywiste. Musimy być solidarni, to nasz obowiązek – mówił Prezydent Krzystek na wiecu popracia.

– Mamy takie odczucie, że Zachód rusza powoli, ale cały świat stanął za nami. Przywódcy zrozumieli, że wojna to jest kataklizm – mówił Henryk Kołodziej, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie. – To będzie straszna wojna, musimy pamiętać o tym, że Polska nie tak dawno przeżyła swoją gehennę i doskonale pamięta, jakie to jest nieszczęście, gdy sąsiad najeżdża na nasze państwo. Moje słowa podziękowania, bo między Polską i Ukrainą jest dużo życzliwości, dziękuję, że jesteśmy razem, pomagamy, pamiętamy i deklarujemy wsparcie.

Głos zabrała również mieszkająca w Szczecinie Ukrainka, Sofia Carif. – Ja nie wiedziałam, że mój poranek zaczyna się tak jak poranek mojej babci: czy Ty wiesz, że wybuchła wojna? Nie chcemy ognia. Chcemy pokoju. Dziękujemy Polakom, Prezydentowi Szczecina za wsparcie. Jesteśmy migrantami, moim domem jest Szczecin, ale tam jest część mojego serca, tam jest moja rodzina. Trzymajmy się razem – mówiła Sofia.

– Być może do naszego kraju przybędzie 3 miliony uchodźców. Żadna władza samorządowa sobie z tym nie poradzi. Tylko solidarność, cierpliwość i życzliwość mieszkańców może pomóc w tej sytuacji. Stajemy w sytuacji wielkiej próby. Musimy wesprzeć Ukraińców, niech każdy w miarę swoich możliwości pomaga i włącza się w zbiórki. Niech żyje Ukraina! – dodała przedstawicielka Kongresu Kobiet w Szczecinie.

Deklaracje wsparcia dla Ukrainy zadeklarowali dzisiaj marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek. Aktywny w pomaganiu uchodźcom jest również Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.