Rok 2009 to ostatni rok poboru. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludzi Urzędu Miejskiego przypomina zasady oraz ogłasza terminy, jakie obowiązują młodych szczecinian zdolnych do służby wojskowej.

Kogo to dotyczy?

W tym roku obowiązek stawienia się przed komisją wojskową obejmuje męski rocznik 1990. Procedura ta zwana kwalifikacją wojskową to przedsięwzięcie mające na celu określenie zdolności danej osoby do czynnej służby wojskowej oraz przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

Przed komisją powinni się również stawić mężczyźni z roczników 1985 – 1989, którzy dotąd nie stawili się do poboru bądź zostali wcześniej uznani zaczasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Terminy, terminy, terminy

Znane są już także terminy i miejsce kwalifikacji wojskowej:

Lokal MARINA – HOTELE przy ul. Starzyńskiego 3 – 4,w której znajdą siedzibę dwie powiatowe komisje lekarskie:

Nr 1 – dla osób zamieszkałych na Lewobrzeżu, od 14 kwietnia do 30 czerwca 2009 r.

Nr 2 – dla osób zamieszkałych na Prawobrzeżu, od 04 maja do 10 czerwca 2009 r.

Szacuje się, przed komisjami stanie ok. 2750 kobiet i mężczyzn.

Nie tylko mężczyźni

Dlaczego również płeć piękna jest zobowiązana do stawienia się przed komisjami? Wymóg ten dotyczy pań z roczników 1981 - 1990, które w roku szkolnym 2008/2009 kończą naukę na kierunkach medycznych (analityka medyczna, lekarski, lekarsko – dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria oraz co ciekawe psychologia) bądź technika o następujących profilach (technik weterynarii, technik medyczny, laborant oraz diagnosta laboratoryjny).

Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą również studentki wyższych szkół morskich, które posiadają zgodę rektora macierzystej uczelni na odbywanie zajęć wojskowych, jeśli wystąpiły z takowym wnioskiem.

Co wziąć ze sobą?

Ważne jest również to, żeby osoby wybierające się do powiatowej komisji lekarskiej wzięły ze sobą dowód osobisty (bądź inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości), fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji przedpoborowych oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

A co jeśli nie przyjdę?

Istotne jest to, że Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludzi UM podkreśla, że zainteresowany pomimo nieotrzymania lub nieprzyjęcia wezwania z Urzędu Miasta musi stawić się przed komisją wojskową. Aby dowiedzieć się, czy taki wymóg nas dotyczy, wystarczy spojrzeć w… metrykę urodzenia. W przypadku niestawienia się przed komisją wojskową może odwiedzić nas policja i siłą doprowadzić przed komisję. Również czekają nas sankcje karne wymierzone przez Sąd Grodzki w Szczecinie.