Tak wynika z rankingu przygotowanego przez firmę Oponeo, w którym Szczecin zajął drugie miejsce. Na tle innych polskich miast najwyżej oceniono nasz system parkowania, a pod uwagę brano również m.in. liczbę kolizji, ceny paliw i średnią prędkość z jaką samochody poruszają się po ulicach.

Ranking powstał przy wykorzystaniu danych z aplikacji Yanosik używanej przez kierowców samochodów. Analizowano liczby dotyczące 19 największych polskich miast. Szczecin był klasyfikowany wśród 9 największych ośrodków, liczących powyżej 300 tys. mieszkańców. W poprzedniej edycji rankingu nasze miasto było najlepsze, teraz musiało uznać wyższość Lublina.

Spośród sześciu ocenianych kategorii Szczecin zwyciężył w jednej. Uznano, że jest najbardziej przyjaznym miastem do parkowania.

„Mimo że pierwsza godzina postoju w strefie płatnego parkowania nie jest najtańsza, istnieje możliwość opłacenia 15-minutowego zatrzymania i kosztuje to tylko 55 groszy. Kolejny dodatkowy punkt Szczecin otrzymał za strefę, która funkcjonuje jedynie 9 h oraz za możliwość wykupienia elastycznego abonamentu. Jeśli natomiast posiadasz motocykl możesz parkować bezpłatnie. W doskonałej sytuacji są również posiadacze aut hybrydowych, którzy mogą wykupić roczny abonament za jedyne 10 zł.” – czytamy w uzasadnieniu twórców rankingu.

Pod względem bezpieczeństwa na drogach Szczecin sklasyfikowano na drugiej pozycji. Brano pod uwagę liczbę kolizji zgłoszonych w aplikacji Yanosik. W przypadku Szczecina było to w ubiegłym roku 8,4 kolizji (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców). Lepszym wskaźnikiem może się pochwalić tylko Wrocław (8,2).

Poza śródmieściem najszybciej w największych polskich miastach jeździ się właśnie po Szczecinie (45 km/h według danych z aplikacji Yanosik). Nieco gorzej jest gdy porówna się dane dotyczące prędkości z jaką samochody poruszają się po centrum. W Szczecinie to średnio 26 km/h. Wolniej jest tylko w Krakowie (25 km/h), a najlepiej w Gdańsku i Lublinie (32 km/h). Pod uwagę brano prędkości uzyskiwane w dni robocze w godzinach 7-21.

Porównano również ceny paliw. W Szczecinie najtańsza w Polsce w skali roku 2017 była PB (średnio 4,44 zł), w przypadku ON było to piąte miejsce (4,36 zł), a LPG – siódme (2,06 zł.). W ogólnym rozrachunku przełożyło się to na czwartą lokatę.

Na potrzebę rankingu przeprowadzono symulacje kosztów ubezpieczenia w każdym z miast. Szczecin sklasyfikowano na 5. miejscu. Podobnie jak w przypadku kosztów wymiany opon. Obliczono, że wymiana jednej opony w popularnym rozmiarze kosztuje w Szczecinie średnio 23,40 zł.