W ostatnich dniach czerwca Miasto Szczecin złożyło wniosek o dofinansowanie przebudowy układu drogowego na Międzyodrzu i budowy Mostu Kłodnego. Ze środków unijnych otrzymać mamy 100 mln zł. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest obecnie na 493 mln zł, choć wcześniej mówiono o kwocie 355 mln zł.

Dofinansowanie „obiecano” Szczecinowi już wcześniej. Informował o tym prezydent Piotr Krzystek w lutym tego roku. Teraz pozostało spełnić wymogi formalne. Wniosek o przyznanie 100 mln zł złożony został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dotyczy „inwestycji służących poprawie infrastruktury dostępu do portów od strony lądu, w tym: przebudowy układu komunikacyjnego (drogowego, kolejowego) wyprowadzającego ruch z portów”.

Planowana inwestycja jest bardzo złożona. Jej najbardziej spektakularnym elementem będzie budowa Mostu Kłodnego z wysokim na ok. 100 metrów pylonem. Połączy on lewobrzeżną część Szczecina z Łasztownią. Nowa przeprawa powstanie tuż obok Trasy Zamkowej i umożliwi obustronny ruch pieszych, rowerzystów oraz samochodów. Przez most jeździć będą również tramwaje.

Duże zmiany zajdą w układzie dróg na Międzyodrzu. Na wysokości skrzyżowania ul. Energetyków z ul. Floriana powstanie rondo, które ma usprawnić ruch w kierunku portu i bulwarów na Łasztowni. W tym miejscu nowa linia tramwajowa ma łączyć się z tą prowadzącą w kierunku Basenu Górniczego. W ramach inwestycji modernizowane będą m.in. ulice: Władysława IV, Wendy, Zbożowa, Celna, Gdańska, Energetyków, św. Floriana, Basenowa, Górnośląska, Bytomska i Rybnicka. 

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2023 r.