Szczecin zajął 2. miejsce wśród dużych miast (powyżej 300 tys. mieszkańców) w rankingu miast przyjaznych kierowcom przygotowanym przez serwis oponeo.pl. Najwięcej punktów zebrał za najniższą liczbę stłuczek, najtańsze parkowanie w strefie i najwyższą prędkość jazdy poza centrum.

Serwis oponeo.pl podobne zestawienie przygotowuje co roku. Szczecin zawsze plasuje się w czołówce klasyfikacji obejmującej dziewięć największych miast, mimo że miejscowi kierowcy często narzekają na tutejszą infrastrukturę drogową.

Mało stłuczek i płynna jazda

Twórcy rankingu porównali miasta w siedmiu kategoriach: liczba kolizji, prędkość jazdy, koszt parkowania, ceny paliw, koszt wymiany opon, ceny ubezpieczenia OC oraz infrastruktura dla samochodów elektrycznych. Wykorzystali w tym celu dane z 2018 r.

Szczecin zwyciężył w trzech klasyfikacjach. Na terenie miasta odnotowano najmniej kolizji. 8,6 zdarzeń na 100 tys. mieszkańców. Dane zebrano na podstawie stłuczek zarejestrowanych w aplikacji Yanosik.

Biorąc pod uwagę całe miasto, ruch w Szczecinie jest najbardziej płynny. Średnia prędkość samochodów poruszających się w 2018 r. po ulicach to 44 km/h (na podstawie danych systemu Yanosik). Gorzej jest w przypadku ścisłego centrum. Średnia prędkość spada tu do 26 km/h, co daje Szczecinowi 6. miejsce wśród dziewięciu największych miast.

Drogi olej napędowy

Według statystyk w Szczecinie opłaty za parkowanie w strefie są najtańsze. Jak wyliczyli twórcy rankingu, to średnio 2,43 zł za godzinę. Pod względem ubezpieczenia i liczby stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, Szczecin uplasował się na 5. miejscu.

Średnie ceny benzyny (4,88 zł) i gazu (2,20 zł) były w Szczecinie podobne jak w większości innych miast. Za to średnia cena oleju napędowego (5,01 zł) była najdroższa, wyższa nawet niż w Warszawie.

Łączny ranking wśród największych polskich miast wygrał Lublin, przed Szczecinem i Gdańskiem. Najmniej przyjazna dla kierowców okazała się Warszawa.