To będzie miejsce spotkań, wystaw, małych koncertów a także ważny punkt dla kolekcjonerów płyt winylowych. 7 czerwca w lokalu przy ulicy Jagiellońskiej 86 została otwarta galeria, w której na początek rozwieszono plakaty promujące różne wydarzenia, które od 2004 do 2019 roku odbywały się w ramach Szczecin Music Fest. Jej właścicielem jest Dariusz Startek, który do naszego miasta sprowadził takich wykonawców jak Cesária Évora, Herbie Hancock czy Macy Gray.

Zaczęło się od Kuby

– Wszystko zaczęło się od występu kubańskiej grupy Septeto Nacional, który organizowałem w czerwcu 2003 roku na Zamku – mówi Startek. – To jeszcze nie był Szczecin Music Fest, ale właśnie po sukcesie tego wydarzenia uwierzyłem, że w tym mieście jest dla kogo grać taką muzykę. Pierwszy plakat, który można zobaczyć przy wejściu na tę wystawę, dotyczy tego występu.

17 lat festiwalu na plakatach

Jazz, gospel, muzyka klezmerska, tradycje afrokubańskie, szeroko pojęta muzyka etno – wykonawców takich gatunków można było zobaczyć przez 17 lat w ramach Szczecin Music Fest. Byli też artyści z innych rejonów muzycznych, tacy jak Apocalyptica czy Selah Sue. Część muzyków, którzy u nas grali, można zobaczyć na posterach w galerii. Ekspozycja będzie dostępna codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00. Ta nowa przestrzeń w centrum miasta (100m od deptaku Bogusława), w której obejrzymy wystawę, ma służyć spotkaniom z artystami, kameralnym koncertom, a także płytom winylowym.

Okazja dla łowców pamiątek i autografów

– Mam w swoich zbiorach tysiące analogów i część z nich trafi tutaj, będzie można je kupić – zapowiada Startek. – Przygotowaliśmy też plakaty, pocztówki i płyty CD z autografami muzyków, którzy występowali w ramach Szczecin Music Fest. Będzie można je zdobyć, płacąc naprawdę nieduże kwoty. Generalnie zapraszam także do zgłaszania własnych pomysłów, co można w galerii zorganizować. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

Kolejna gwiazda fado na SMF

Otwarcie galerii było okazją do opowiedzenia o planach tegorocznej edycji Szczecin Music Fest. Ta z 2020 roku niestety nie odbyła się, ale dwa wydarzenia z tamtego programu udało się „uratować” i przenieść w przyszłość. Tak więc krakowski zespół Kroke wystąpi 8 czerwca w Filharmonii w Szczecinie, a trio kameruńskiego basisty, Richarda Bony, zapowiadane jest na 4 września (na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich). Podczas otwarcia galerii zaanonsowane zostały jeszcze dwa, nowe wydarzenia. 23 lipca na zamkowym dziedzińcu ma się pojawić portugalska wokalistka Maria do Carmo Carvalho Rebelo de Andrade, czyli Carminho. To córka sławnej pieśniarki fado, Teresy Siqueiry, autorka takich płyt jako „Fado” czy „Maria”. Obok Marizy uważana jest za jedną z największych współczesnych gwiazd muzyki fado.

Jazzowy finał sierpnia na Zamku

Natomiast 31 sierpnia, także na Zamku, wystąpi Anna Maria Jopek z programem „Przestworza”, który zaprezentuje ze znakomitymi polskimi muzykami. To Piotr Wojtasik (trąbka), Robert Kubiszyn (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Maciej Sikała (saksofon sopranowy), Pedro Nazaruk (różne instrumenty), Atom String Quartet oraz Dominik Wania (fortepian). Bilety są już w sprzedaży.