Udana współpraca pomiędzy Szczecinem a Skandynawią trwa od wielu lat – dowodem może być fakt, że sporo firm o kapitale szwedzkim, duńskim, norweskim czy finlandzkim decyduje się na ulokowanie swojego biznesu właśnie w naszym mieście. Powody? Przede wszystkim lokalizacja, ale i podobna kultura prowadzenia biznesu oraz sprzyjające działanie lokalnych władz samorządowych. Czy są jeszcze przestrzenie, w których współpraca może być bliższa? Podczas konferencji zorganizowanej w czwartek przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej dyskutowano o odnawialnych źródłach energii.

Prezydent Krzystek: jesteśmy zagłębiem inwestycji OZE

Relacje między Szczecinem a Skandynawią od lat uchodzą za wzorowe. Każdy nowy rok przynosi kolejne inwestycje, a połączenia lotnicze uruchomione w minionych miesiącach sprawiają, że przed naszym miastem otwierają się jeszcze szersze gospodarcze perspektywy.

Trendy, wyzwania i możliwości branży odnawialnych źródeł energii, a także relacje polsko-skandynawskie były tematem Scandinavian-Polish Energy Debate in Szczecin. Wydarzenie zorganizowały Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej i Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

– Mamy wiele przedsięwzięć polsko-skandynawskich, a jest ich szczególnie dużo w branży energetyki odnawialnej. Zachodniopomorskie jest zagłębiem w tej dziedzinie, wiemy doskonale, że opieranie produkcji energii wyłącznie na węglu jest błędem, niedługo będziemy odczuwać to w naszych portfelach. Musimy szukać źródeł alternatywnych, Szczecin korzysta z energii pochodzącej z fotowoltaiki, chcemy stwarzać dobry klimat dla firm, które się zajmują OZE. To szansa na tworzenie dobrych miejsc pracy, takie spotkania jak dzisiaj przynoszą same korzyści i liczymy na efekty odczuwalne dla mieszkańców miasta – mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

„Zielona energia” to przyszłość. Od Skandynawii polscy przedsiębiorcy mogą się wiele nauczyć

Podczas konferencji zorganizowanej w czwartek w Technoparku Pomerania spotkali się przedstawiciele takich firm i instytucji jak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Vestas, IKEA Retail, BIC Electric, Vattenfall Wind Power, a także przedstawiciele Ambasady Szwecji, Danii i Norwegii. W spotkaniu uczestniczył również Ambasador Królestwa Norwegii, który brał aktywny udział w panelu dyskusyjnym. Rozmowa była bardzo żywa, nie brakowało merytorycznych odniesień i komentarzy do międzynarodowej sytuacji firm zajmujących się OZE. Szczecin usłyszał wiele komplementów jako samorząd przyjazny inwestorom. Nie zabrakło także informacji o wizji szerszej współpracy pomiędzy firmami wywodzącymi się ze Skandynawii a Polską.

– Szczecin jest pod wpływem skandynawskiego biznesu, tych wzorców jest bardzo dużo, np. organizacja firmy, kultura pracy czy organizacja zarządzania. Na konferencji rozmawialiśmy o odnawialnych źródłach energii. Skandynawowie są liderami w tej branży na skalę światową, przedsiębiorcy z Polski chcą się od nich uczyć – mówi Łucja Kalkstein, przedstawiciel Regionalnej Polsko-Skandynawskiej Izby Gospodarczej. – Przedsiębiorcy z Danii, Norwegii i Szwecji świetnie się tutaj czują, rozmawiając z przedsiębiorcami skandynawskimi, wszyscy podkreślają, że są tutaj świetnie przyjmowani jako pracodawcy, ale i jako partnerzy biznesowi – dodaje Łucja Kalkstein.

Do niedawna temat OZE skupiał się na energetyce wiatrowej, jednak prowadzenie tego typu biznesu od jakiegoś czasu w Polsce nie jest najłatwiejsze. Dyskusje międzynarodowe często dotyczą zagadnień legislacyjnych. Specjaliści są zgodni, że OZE i „zielona energia” to przyszłość.

– Współpraca wygląda bardzo obiecująco, firmy angażują się w polskie projekty na Bałtyku, a współpraca między przedsiębiorcami jest perspektywiczna. Mówimy o korzyściach ekologicznych, ekonomicznych, społecznych, ale i szeroko gospodarczych. Produktywność urządzeń związanych z energetyką słoneczną i wiatrową przyczynia się do obniżenia kosztów energii, co jest przez przedsiębiorców mile widziane – mówi Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

IKEA to nie tylko meble. Firma inwestuje w OZE ogromne pieniądze

Obecna w czasie konferencji w Technoparku Pomerania szeroka reprezentacja firm z kapitałem skandynawskim chętnie zabierała głos w tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz inwestycjami podejmowanymi w Szczecinie. Jedną z najbardziej sensacyjnych inwestycji ostatnich lat w naszym mieście jest długo oczekiwana budowa marketu IKEA.

– Ochrona środowiska i zarządzanie energią to nie tylko PR, ale kwestia niezwykle ważna z punktu widzenia finansowego i ekologicznego. Przez różne działania, poczynając od zmiany metod pracy i inwestycje w rozwiązania infrastrukturalne, udało nam się w ciągu dwóch ostatnich lat zredukować zużycie energii o 16% jednocześnie zwiększając sprzedaż o kilkanaście procent – wyjaśnia Mariusz Podgórski, Energy & Climate Manager z IKEA Retail Poland. – IKEA to nie tylko meble. W 2009 roku rozpoczęliśmy inwestycje w OZE. Globalnie to ponad 2,5 mld euro, a Polska jest drugim największym rynkiem, w który zainwestowaliśmy – dodaje Mariusz Podgórski.

– Branża energetyki odnawialnej w Szczecinie rozwija się dynamicznie od wielu lat. Jako firma dostarczamy turbiny wiatrowe do całej Polski oraz do krajów sąsiedzkich. W Szczecinie zatrudniamy ponad 400 osób, a zaczynaliśmy od małego biura – mówi Jagna Kubańska-Łyczakowska, Market Intelligence Specialist, Vestas Northern & Central Europe. Przedstawiciele firmy Vestas zwracali uwagę przede wszystkim na komplikacje legislacyjne, które weszły w życie po roku 2016. Temat ten był żywo dyskutowany podczas paneli dyskusyjnych. Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej zapowiada organizację kolejnych wydarzeń, których zadaniem będą: dyskusja, integracja oraz rozwijanie współpracy pomiędzy samorządem a przedsiębiorcami.