Piotr Depta-Kleśta należy do młodego pokolenia artystów, ale styl jego plastycznej wypowiedzi ukazuje kształtującą się dojrzałą osobowość. Jest zdobywcą ponad 60 nagród i wyróżnień w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach z zakresu projektowania graficznego, a w szczególności – plakatu. „To trudna dziedzina projektowania graficznego. Wymaga przede wszystkim myślenia” – podkreśla bohater cyklu „Pomorze Zachodnie – Innowacyjne/Kreatywne/Nowoczesne”.

Piotr Depta-Kleśta urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Absolwent grafiki projektowej na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie pracuje jako projektant graficzny, ilustrator, plakacista, wykładowca w macierzystej uczelni.

Inspiracje naturą i relacjami międzyludzkimi

– Często mówię, że szkicuję sobie w głowie. Na przykład podczas jazdy na rowerze albo w trakcie spaceru z psami. Obecnie pracuję nad czterema ilustracjami do gazet, identyfikacją wizualną i projektem, o którym nie mogę za dużo mówić – dodaje nasz bohater.

Jak sam przyznaje, inspiruje go „po prostu natura i relacje międzyludzkie”. W swoich pracach wykorzystuje tradycyjne techniki malarstwa, rysunku oraz grafiki. Można je znaleźć w popularnych czasopismach, jak Newsweek Psychologia czy Magazyn Kontakt.

­– Czasami są sytuacje, które prowokują do tworzenia plakatów. To smutne, ponieważ wolałbym ich nie robić. Zazwyczaj komentują przykrą rzeczywistość – przyznaje Piotr Depta-Kleśta. Przykładem może być plakat zrobiony z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Odwrócone jedynki symbolizują obrażone na siebie społeczeństwo. – Ten plakat pokazuje wojnę polsko-polską – tłumaczy autor.

„Myślenie, pomysł i dobranie odpowiedniej formy”

Piotr Depta-Kleśta jest stypendystą programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych i młodych naukowców, a także finalistą 13. Artystycznej Podróży Hestii i drugiej edycji Programu Stypendialnego YAS. W 2018 roku otworzył przewód doktorski w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. – Bardzo lubię pokazywać i wydaje mi się, że studenci wyczuwają to, że jestem praktykiem. Myślenie, pomysł i dobranie odpowiedniej formy są kluczowe – podkreśla Piotr Depta-Kleśta. Razem z żoną Kają tworzy duet projektowy Poster&sons. Ich plakaty były pokazywane i nagradzane na wielu krajowych i zagranicznych wystawach. Wspólnie zajmują się projektowaniem graficznym, tworzą identyfikacje wizualne, plakaty, ilustracje, okładki płyt muzycznych. Najchętniej projektują na potrzeby kultury.