To w ramach kolejnych testów nowych urządzeń alarmowych. Tym razem sprawdzane będą syreny zainstalowane na obiektach przy przy al. Niepodległości oraz pl. Szarych Szeregów.

Próby zostaną przeprowadzone w czwartek, 10 października, w godz. 12:00-15:30.

W celu sprawdzenia prawidłowego działania urządzeń, będą one włączane, zostaną podane komunikaty głosowe, a następnie emitowane sygnały dźwiękowe: 5 sekund testowy, 1 minuta ciągły, 3 minuty modulowany, 3 minuty ciągły.

Komunikaty i sygnały powinny być słyszalne:

- w obrębie ulic: Kaszubska – Potulicka – Bogurodzicy – Tkacka – Podgórna - Dworcowa (źródło dźwięku: al. Niepodległości),

- w obrębie ulic: Niedziałkowskiego – Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – Rayskiego - Jagiellońska (źródło dźwięku: pl. Szarych Szeregów).

Emitowane komunikaty i sygnały nie wymagają podejmowania żadnych czynności przez mieszkańców.

Nowy sytem za 1,2 mln zł

O tym, że w Szczecinie system alarmowy nie działa tak jak trzeba, dowiedzieliśmy się 10 kwietnia 2018 r. Wtedy syreny miały zabrzmieć dokładnie o godzinie 08:41, w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Włączyły się jednak z opóźnieniem. Jak później tłumaczył magistrat, powodem było zablokowanie częstotliwości radiowej, na której nadawany jest sygnał do uruchomienia systemu.

Dlatego teraz elektromechaniczne syreny alarmowe są wymieniane na nowoczesne syreny elektroniczne. W Szczecinie powstaną 42 punkty alarmowe. W 25 z tych miejsc już wcześniej były syreny. Wybrano również 17 nowych lokalizacji, uwzględniających miejsca dotychczas nieobjęte sygnałem alarmowym. Nowy system będzie sterowany cyfrową drogą radiową oraz przez internet, z centrali zlokalizowanej w UM Szczecin lub równorzędnej mobilnej zapasowej centrali alarmowej. Będzie można go uruchomić też z każdego miejsca w Szczecinie, za pośrednictwem mobilnego urządzenia typu tablet lub laptop.

Inwestycję za niespełna 1,2 mln zł realizuje firma Digitex z Sopotu.