11 listopada 2019 obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w mieście odbędą się koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, biegi i warsztaty dla dzieci. Oto szczegóły.

Na pl. Szarych Szeregów i w siedzibie SAA

Oficjalne szczecińskie obchody Święta Niepodległości tradycyjnie odbędą się przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 od wspólnego odśpiewania „Roty”, w którym wezmą udział szczecinianie wspierani przez męski zespół wokalny Baltic Singers.

11 listopada sporo będzie się działo także w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy al. Wojska Polskiego 64. W godz. 11:00-15:00 zaplanowano tu różnorodne warsztaty dla dzieci, których tematem głównym będą barwy narodowe. Uczestnicy będą mogli wykonać m.in.: ozdoby (kokardy, kwiaty), minidekoracje (godło, flagę), portrety postaci historycznych (królów, wojowników, husarii, polityków), biało-czerwone przypinki oraz ekotorby.

Natomiast godz. 16:00 w siedzibie SAA odbędzie się koncert szczecińskiego zespołu ARFIK. Grupa zaprezentuje materiał z nowej płyty pt. „Wstęp wolny”.

W Dąbiu

Z kolei Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu zaprasza mieszkańców na koncert Orkiestry Dętej Final CountDown Orchestra, która 11 listopada wystąpi z repertuarem patriotycznym. Początek o 11:11, wstęp wolny.

W „Przełomach”

Specjalny program z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało też Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). 11 listopada muzeum będzie czynne w godz. 10:00-16:00, a wstęp będzie kosztował symboliczną złotówkę. W programie:

– zwiedzanie wystawy stałej „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” z interwencją kuratorską związaną z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej;

– zwiedzanie wystawy czasowej „Kobiety w walce niepodległość Polski” prezentującej kilkadziesiąt silnych i niezwykłych polskich kobiet, które żyły i działały w trudnych czasach, zarówno wojny, jak i pokoju;

– rodzinne oprowadzanie po wystawie „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” (dwie tury: o godzinie 11.00 oraz 13.00), już dla dzieci od 6. roku życia;

– warsztaty rodzinne (między godziną 11.00 a 15.00), których uczestnicy będą mogli wykonać opaski powstańcze, ułożyć puzzle z obrazami związanymi z wystawą stałą „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” oraz pokolorować patriotyczne rysunki;

– ogólnopolska akcja społeczna „Mamy Niepodległą!”, w ramach której będzie można wysłać bliskim życzenia z okazji Święta Niepodległości. Kartki pocztowe będą darmowe, wystarczy je wypełnić i wrzucić do specjalnej urny, wysyłką zajmą się pracownicy muzeum.

W Muzeum Historii

Z kolei w gmachu Muzeum Historii przy ul. ks. Mściwoja II 8 11 listopada otwarta zostanie nowa wystawa czasowa zatytułowana „Józef Gabriel Jęczkowiak, zapomniany bohater listopada 1918 roku”. Ekspozycja stanowi próbę zaprezentowania roli i znaczenia jednostek w odbudowaniu państwa polskiego na przykładzie życia i działalności Józefa Jęczkowiaka. Jej celem jest także ocalenie postaci Jęczkowiaka od zapomnienia oraz rozpowszechnienie informacji o jego życiu i działalności na rzecz niepodległej Polski zarówno wśród mieszkańców Szczecina, jak i szerszego grona odbiorców. Wernisaż zaplanowano o godz. 17:00. Po otwarciu wystawy odbędzie się spotkanie promocyjne nowej książki autorstwa dra Jacka Jekiela „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku. Zarys biografii”, wydanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wstęp wolny.

W Starej Rzeźni

Jak co roku uroczyste obchody Święta Niepodległości zaplanowano również w Starej Rzeźni na Łasztowni. O godzinie 11:11 wraz z chórem Akademii Morskiej i przy asyście szczecińskich kapitanów zostanie odśpiewany hymn narodowy. Odbędą się również warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można zrobić m.in. kotyliony. Obchodom towarzyszyć będą występy zespołów tanecznych, zaprezentują się również dzieci z przedszkola „Żagielek”. Wstęp wolny.

Na Drzetowie-Grabowie

Rada Osiedla Drzetowo-Grabowo 11 listopada zaprasza mieszkańców do parku im. S. Nadratowskiego, gdzie zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Początek o godz. 17:00, wstęp wolny.

W Teatrze Kana

Teatr Kana w poniedziałek, 11 listopada, zaprezentuje spektakl pt. "Wolny Kurdystan". Jak zapowiadają organizatorzy, w ramach obchodów Dnia Niepodległości chcą – językiem teatru dokumentalnego – porozmawiać o pojęciu wolności i niepodległości w kontekście aktualnych wydarzeń na świecie: chcą zapytać czym jest niepodległość dla narodu, który jej nie posiada i o nią walczy. Spektakl Marcina Brzozowskiego zostanie wystawiony o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Na bulwarach

11 listopada odbędzie się także II Szczeciński Bieg Niepodległości. Start i meta będą zlokalizowane na Nabrzeżu Starówka na Łasztowni. Uczestnicy będą mieli do pokonania 5-kilometrową trasę wzdłuż szczecińskich bulwarów. Bieg główny wystartuje o godz. 18:00, dwie godziny wcześniej rozpocznie się bieg dla dzieci. Z kolei o 17:00 na starcie staną uczestnicy marszu nordic walking. W imprezie zadeklarowało udział 600 uczestników, ale organizatorzy zapraszają też kibiców. Na miejscu będą czekały atarkcje dla dzieci, muzyka na żywo czy akcja promująca recykling „Każda Puszka Cenna” Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.

Na ulicach Szczecina

11 listopada ulicami Szczecina przejdzie też IX Szczeciński Marsz Niepodległości organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Start zaplanowano o godz. 12:00 na pl. Solidarności.