11 listopada 1918 r. rozwiązująca się Rada Regencyjna przekazała władzę nad polskim wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, w obliczu zakończenia I wojny światowej i rozkładu państw zaborczych. Przyszły Marszałek powiedział wówczas „123 lata marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w chwili obecnej”. Na pamiątkę tej daty obchodzimy 11 listopada jako Święto Niepodległości. Także w Szczecinie- gdzie główne, oficjalne uroczystości rozpoczynają się o godzinie 17-15 na placu Sprzymierzonych, przy popiersiu Marszałka Piłsudskiego.
Jednak już 10 listopada na Prawobrzeżu, przed Pomnikiem Niepodległości o godzinie 16ej odbędzie się preludium do tego wielkiego święta. Odsłonięte zostaną pamiątkowe tablice, odegrany Hymn Narodowy, będzie też Apel Poległych i Salwa Honorowa. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem, w klubie osiedlowym „Dąb” odbędzie się wernisaż wystawy popularyzującej ów pomnik.

11 listopada. Godzina 17-15. Uroczystości rozpoczną się od meldunku dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej. Hymn Państwowy, wciągnięcie flagi narodowej. Ciekawostką niewątpliwą będzie inscenizacja historyczna z Marszałkiem Piłsudskim w roli głównej i z ułanami na koniach. Kompania Honorowa 12 Dywizji Zmechanizowanej, Kompania Honorowa Policji, poczty sztandarowe Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, organizacji kombatanckich, a także Klub Kawalerysjki Ułanów Podolskich i Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z pewnością uświetnią swą obecnością te ważne obchody.

Po inscenizacji przemówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek Następnie modlitwa Księdza Arcybiskupa, Apel Poległych i uroczyste złożenie kwiatów pod popiersiem Marszałka Piłsudskiego. Około godziny 18-15 uczestnicy uroczystości przedefilują ulicami Wojska Polskiego przez pl. Zwycięstwa, Bramę Portową, ul. Wyszyńskiego do Bazyliki Archikatedralnej na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

W trakcie uroczystości zablokowany będzie plac Sprzymierzonych, a podczas przemarszu ruch będzie ograniczany płynnie, żeby nie zablokować ruchu pojazdów.