Przed nami 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na mieszkańców czekają pokazy sprzętu wojskowego, koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, bieg oraz warsztaty dla dzieci.

Defilada pododdziałów z wojskową orkiestrą, pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych na Wałach Chrobrego

W tym roku wojewódzkie obchody Święta Niepodległości, organizowane przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, odbędą się w Szczecinie na Wałach Chrobrego. O godzinie 12:00 przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim rozpoczną się uroczystości państwowe z udziałem pododdziałów wojskowych 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która wystawi kompanię honorową ze sztandarem oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP i studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, meldunek poddziałów, przemówienia okolicznościowe i apel pamięci. Po apelu żołnierze, strażacy i studenci wezmą udział w defiladzie, którą uświetni Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Defilada odbędzie się bez udziału pojazdów.

W godzinach 12.00 – 16.00 przy ulicach Szczerbcowej oraz Jarowita zaplanowano prezentacje sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Jak informuje biuro prasowe urzędu wojewódzkiego, na miejscu będzie można zobaczyć m.in.: transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana, czy moździerz samobieżny Rak, które wystawi 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego zacumuje również okręt transportowo-minowy typu „Lublin” z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. (Jednak z powodu obostrzeń pandemicznych będzie niedostępny dla zwiedzających.) Więcej tutaj

Miejskie świętowanie na pl. Szarych Szeregów

Z kolei miasto 11 listopada zaprasza na pl. Szarych Szeregów. Będzie można tu przyjść już od godz. 10:00 i spotkać się z Hallerczykami, obejrzeć wystawę „Droga do Niepodległości” czy występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, który będzie okazją do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. O godzinie 15:00 rozpocznie się oficjalna uroczystość przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieci zaproszone są w szczególności do siedziby Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64) na warsztaty artystyczne. Na maluchów czeka m.in. własnoręczne wykonywanie wąsów Marszałka Piłsudskiego, tworzenie polskiego godła z wydzieranek czy orła z papieru w formie przestrzennej. (Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać swojego zgłoszenie do 10 listopada do godz. 14:00 na adres: sekretariat@saa.pl lub zadzwonić pod nr: 91 43 195 71. Zapisy prowadzone są na poszczególne godziny: 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00. Warsztaty skierowane są dla dzieci od 6 r.ż.) 10.00 - 16.30 - przyjdź po polską flagę i świętujmy razem

12.00 - 17.00 - spotkaj się z Hallerczykami i upamiętnij spotkanie okolicznościowym zdjęciem

12.30 - 13.30 - wypatruj Marszałka Józefa Piłsudskiego, a może spotkasz Marszałka jadącego na Kasztance?

10.00 - 16.30 - obejrzyj wystawę „Droga do Niepodległości”  

11.30 - 12.00 oraz 12.30 - 13.00 - zobacz występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” i wspólnie pośpiewajmy pieśni patriotyczne  

15.00 - oficjalna uroczystość przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego 

11.00 - 15.00 - warsztaty artystyczne dla dzieci, Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64

Szczeciński Marsz Niepodległości

Z pl. Solidarności 11 listopada wyruszy XI Szczeciński Marsz Niepodległości organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. W południe zostanie odśpiewany hymn narodowy, który rozpocznie marsz. Uczestnicy przejdą ulicami: pl. Solidarności (rozpoczęcie) – Małopolską – Matejki – pl. Żołnierza Polskiego – al. Niepodległości – Bramę Portową – Krzywoustego – al. Piastów – pl. Szarych Szeregów (zakończenie).

Szczeciński Niepodległościowy Rajd Rowerowy

Z kolei Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus z okazji Święta Niepodległości w najbliższy czwartek, 11 listopada, organizuje Szczeciński Niepodległościowy Rajd Rowerowy. Rowerzyści wyruszą z placu Mickiewicza w 11 listopada o godz. 11:11 i pokonają 11 kilometrów po ulicach Szczecina. O godz. 12:00 złożą kwiaty i odśpiewają Hymn Polski przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów. Następnie przejadą na Polanę Miodową, gdzie przy ognisku zakończą rajd. Organizatorzy zachęcają uczestników Szczecińskiego Niepodległościowego Rajdu Rowerowego do ubrania się w barwy narodowe oraz przytwierdzenia do rowerów narodowych flag. Ze względu na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii podczas zgromadzenia będzie obowiązywał limit 150 uczestników. Trasa przejazdu będzie przebiegać ulicami: Szczerbcowa – Pobożnego – Małopolska – pl. Solidarności – Farna – Korsarzy – Rycerska – Kuśnierska – Farna – Grodzka – Bazylika św. Jakuba – Grodzka – Tkacka – Wyszyńskiego – al. Niepodległości – al. Jana Pawła II – pl. Lotników – al. Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – Piłsudskiego – pl. Odrodzenia – pl. Szarych Szeregów – al. Wojska Polskiego – Felczaka – pl. Armii Krajowej – Jasne Błonia – Park Kasprowicza – Zaleskiego – Ogrody Różane – Syrenie Stawy – Arkonka – Goplana – Miodowa – Polana Miodowa (zakończenie).

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/166768805672333

Link do zapisów: www.mierzyn.pl/gryfus

Szczeciński Bieg Niepodległości w parku Żeromskiego

To propozycja dla tych, którzy chcą świętować niepodległość na sportowo. 3. Bieg Niepodległości obejmuje pięciokilometrową trasę alejkami parku Żeromskiego oraz okolicznymi ulicami. Pierwszy start – nordic walking zaplanowano na godz. 12, a bieg główny na godz. 15:00. Z kolei o 13:30 rozpoczną się biegi dla dzieci na 100 i 300 m. Miasteczko biegowe przy ul. Plantowej będzie działać od 10:00.

Morskie obchody Święta Niepodległości w Starej Rzeźni

W tym roku Stara Rzeźnia na Łasztowni świętowanie rozpocznie od podniesienia polskiej bandery na maszt, następnie przyjdzie czas na wręczenie kotylionów oraz słodką niespodziankę. Zaplanowano również wykład Ludmiły Kopycińskiej pt. „Gen. Haller – zaślubiny z morzem”, po którym organizatorzy zapraszają na występ wokalno-instrumentalny Harcerzy. Będzie można też zrobić sobie zdjęcie na tle nowego muralu z postacią gen. Hallera. Stara Rzeźnia zaprasza 11 listopada od godz. 11:00.

„Romantyczne” obchody Święta Niepodległości w Klubie Delta

Klub Delta przy ul. Racławickiej 10 w czwartek, 11 listopada, zaprasza na Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wydarzenie już po raz dwudziesty szósty przyciągnie najlepszych recytatorów, którzy sztuką żywego słowa świętować będą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna edycja turnieju rozpocznie się się 11 listopada o godz. 18:00. Gala finałowa odbędzie się w sobotę, 13 listopada, o godz. 14:00. Wydarzenia będą również transmitowane na Facebooku Klubu Delta. Wstęp wolny. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się także spotkanie autorskie z Kacprem Sulowskim wokół jego literackiego debiutu „Z miłości. Portrety polskich domów” (11 listopada, godz. 21:00) oraz mistrzowski wieczór z monodramem „Od przodu i od tyłu” (12 listopada, godz. 20:00). Szczegółowy program tutaj

Rodzinne i warsztatowe świętowanie w Muzeum Narodowym w Szczecinie

11 listopada trzy gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie będą czynne dla zwiedzających w godz. 12-18. To: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27 oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1. W tym ostatnim miejscu na szczecinian będą czekały dodatkowe atrakcje, jak np. układanki, malowanki i warsztaty dla najmłodszych.

11 listopada 2021 |czwartek

Wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” czynna od 12.00 do 18.00

12.00 | wspólne odśpiewanie hymnu w holu MNS–CDP*

12.00 – 16.00 | Akcja „Selfie z Piłsudskim” w przestrzeni wystawy stałej MNS–CDP

12.30 – 15.30 | Sala konferencyjna MNS–CDP

Patriotyczne warsztaty rodzinne:

– tworzenie opasek powstańczych

– kolorowanki patriotyczne

– przełomowe układanki

12.00 – 16.00 | Przełomy Kafe: patriotyczny wystrój, w ofercie biało-czerwona beza

Seans Niepodległościowy w Zamku Książąt Pomorskich

Kino Zamek zaprasza na Seans Niepodległościowy 11 listopada o godz 17.30 oraz 19:00. „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to fabularyzowany dokument historyczny, w którym zrekonstruowano najważniejsze wydarzenia z pola bitwy I Wojny Światowej na tamtych terenach. W obrazie znajdują się archiwalne ujęcia i fotografie z frontu, niepublikowane wcześniej w Polsce. Bilety w cenie 12/14 zł.

Koncert Pieśni Patriotycznych w parku im. S. Nadratowskiego

Rada osiedla Drzetowo-Grabowo 11 listopada zaprasza na Koncert Pieśni Patriotycznych, który odbędzie się o godz. 18.00 w parku Nadratowskiego. Podczas koncertu usłyszymy pieśni i piosenki patriotyczne i wolnościowe w wykonaniu muzyków z Grodzkiej Agencji Artystycznej: wokal – Magdalena Borowiecka, piano – Tomasz Woś, gitara basowa – Mateusz Jarosz, perkusja – Seweryn Brosz. Nie zabraknie znanych od dziesiątek lat utworów, jak np. „Przybyli ułani”, „Serce w plecaku” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Wstęp wolny.

Spotkanie Sąsiedzkie „HISTORIA PRZY OGNISKU, ŻYWA FLAGA NA BOISKU” na Żelechowej

Natomiast Rada Osiedla Żelechowa i Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej z okazji Święta Niepodległości zapraszają 11 listopada o godzinie 11:00 na sąsiedzkie spotkanie „Historia przy ognisku, żywa flaga na boisku”. W programie: opowieść historyczna dr. hab. prof. U.S. Dariusza Wybranowskiego o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, żywa flaga, czyli biało-czerwona kartoniada i pamiątkowa fotografia, biało-czerwone kotyliony dla uczestników, ognisko z pieczeniem kiełbaski. Spotkanie odbędzie się przy orliku na terenie ZCEMiP przy ul. Hożej 6. Wstęp wolny.

Biało-czerwone morsowanie

Szczecińsko-Policki Klub „Morsy” w czwartek, 11 listopada, zaprasza wszystkich chętnych na kąpielisko Głębokie na morsową kąpiel z okazji Święta Niepodległości. Uczestnicy wejdą do wody w biało-czerwonych strojach dokładnie o godz. 11:11. Msza za ojczyznę w katedrze św. Jakuba 11 listopada o godz. 10:00 w zostanie odprawiona msza za ojczyznę.

Pieśni Niepodległości z Janem Pospieszalskim we Free Blues Clubie

Free Blues Club 13 listopada zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z Janem Pospieszalskim, który tak zachęca do uczestnictwa w wydarzeniu: „Mamy genetyczny kod wolności i umiłowania Niepodległości. Różnie w historii bywało, ale ta cecha pozwoliła nam zachować tożsamość narodową, wspólnotę i odtworzyć struktury niepodległego państwa. Ogromną rolę w tym odegrała kultura, w tym muzyka. Kiedyś wielopokoleniowe rodziny potrafiły godzinami cieszyć się wspólnotą i śpiewem. Dziś ten zwyczaj zanika, a okazji do śpiewania patriotycznych pieśni jest coraz mniej. Dlatego z okazji Święta Niepodległości postanowiliśmy zorganizować wspólne listopadowe śpiewanie polskich piosenek”. Koncert odbędzie się 13 listopada o godz. 19. Bilety w cenie 39 zł w przedsprzedaży i 49 zł w dniu koncerty dostępne są na stronie bilety.fm.