Jarmark i warsztaty dawnych rzemiosł, turniej rycerski, występy kuglarzy i żonglerów chorągwiami, koncerty muzyki dawnej, fireshow, degustacja specjałów kuchni rycerskiej i pomorskich kucharzy, zwiedzanie zamku w asyście rycerzy – to tylko część atrakcji, które w najbliższy weekend (27-29 września) będą czekały na szczecinian na Zamku Książąt Pomorskich. Przed nami 3-dniowe Święto Gryfa!

Jak tłumaczą organizatorzy, szczecińskie Święto Gryfa nawiązuje do rocznicy najstarszego zachowanego na pieczęci Bogusława II wizerunku gryfa pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z dnia 29 września 1214 roku. Impreza ma popularyzować dzieje Księstwa Pomorskiego wśród mieszkańców samego Szczecina, jak i regionu. Z pewnością pomoże w tym szereg widowiskowych atrakcji, które zaplanowano zwłaszcza na sobotę i niedzielę, 28 i 29 września.

Walki rycerzy

W oba te dni na zamkowym dziedzińcu będzie można oglądać walki rycerzy biorących udział w II Turnieju Rycerskim o Puchar Gryfitów. Do udziału w wydarzeniu zaproszono bractwa rycerskie z Polski i Niemiec, pojawią się także wojowie z Czech i Wielkiej Brytanii.

Sobotnie popołudnie warto zarezerwować sobie również dlatego, że o godz. 16:00 rozpocznie się jeden z najbardziej widowiskowych punktów programu tegorocznego Święta Gryfa. Mowa o uroczystym wjeździe na zamek księcia Kazimierza V i jego narzeczonej Katarzyny brunszwickiej. Jak zapowiadają organizatorzy, książę pojawi się w pełnej zbroi, na koniu odzianym w kropierz z gryfem, księżniczka zaś będzie miała na sobie paradną suknię dworską.

Ciekawie zapowiada się też piątkowy wieczór (27 września), podczas którego zaplanowano zwiedzanie zamku w asyście rycerzy. Chętnych oprowadzać będzie zamkowy przewodnik Tomasz Wieczorek. Start o godz. 20:00. Wcześniej odbędą się wykłady historyczne, m.in. o wojskowości Słowian i udziale Księstwa Szczecińskiego w bitwie pod Grunwaldem.

Jarmark rzemiosła, degustacje dawnych specjałów

Poza rycerskimi pojedynkami na zamkowych dziedzińcach odbywać się będzie jarmark rzemiosła i rękodzieła. Weźmie w nim udział ponad 80 wystawców. Będzie około 30 rekonstruktorów rzemiosł dawnych, m.in.: mincerz (który będzie wybijać szelągi Bogusława X), garncarz, tkacz, piekarz, bartnik. Zaprezentują się także wystawcy rzemiosła współczesnego, np. ręcznie robionej biżuterii i wyrobów z drewna. Zaplanowano też warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się one w sobotę i niedzielę w godz. 09:00-12:00.

Odwiedzający w weekend szczeciński zamek będą mieli także okazję skosztować specjałów kuchni rycerskiej i pomorskich kucharzy, w tym podpłomyków, miodów naturalnych i pitnych, kołaczy, pierników oraz innych frykasów.

Koncerty i widowiskowe fireshow

Nie zabraknie też koncertów. W tym roku po raz pierwszy na Zamku wystąpi zespół Ariadne’s Thread (Nić Ariadny). To grupa grająca folk o mrocznym i tajemniczym charakterze, czerpiący z muzyki średniowiecznej, renesansowej, skandynawskiej i celtyckiej. Koncerty zaplanowano w sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o 16:30. W sobotnim programie znalazł się też widowiskowy fireshow w wykonaniu m.in. grupy Fire Arrow.

Podczas Święta Gryfa w Szczecinie realizowany będzie transgraniczny projekt integracyjny dla członków polskich i niemieckich bractw rycerskich. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach dawnych rzemiosł, oprowadzaniu po zamku i wykładach historycznych, wymienią się doświadczeniami i zaprezentują swoje bractwa rycerskie oraz historię grodów, z których się wywodzą. Partnerem projektu jest Uckermark Studienzentrum Leuchtfeuer w Schwedt. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

Organizatorem Święta Gryfa jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, konsultantem merytorycznym Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin.


ŚWIĘTO GRYFA II Turniej Rycerski na Zamku - program:

27 – 29 września 2019, Dziedzińce Zamku, wstęp wolny

27 września 2019 (piątek)

godz. 17:00-20:00 Wykłady historyczne na dziedzińcu Zamku:

- „Udział Księstwa Szczecińskiego u boku Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem 1410 r. – przyczyna i skutki” – Grzegorz Kuklewski

- „Historia miecza europejskiego” – Igor Górewicz

- „Wojskowość Słowian” – Igor Górewicz

godz. 20:00 Oprowadzanie po dziedzińcach Zamku w asyście rycerzy

28 września 2019 (sobota)

godz. 9:00-12:00 Warsztaty rzemiosł dawnych

godz. 12:00-19:00 Jarmark rzemiosł dawnych

godz. 14:00 II Turniej Rycerski na Zamku

godz. 16:00 Uroczysty wjazd księcia Kazimierza V z Katarzyną brunszwicką

godz. 16:30 II Turniej Rycerski na Zamku

godz. 18:00 Koncert zespołu Ariadne’s Thread (Nić Ariadny)

godz. 19:00-21:00 Nocna Gala Walk

godz. 21:00 Fireshow

29 września 2019 (niedziela)

godz. 9:00-12:00 Warsztaty rzemiosł dawnych

godz. 10:00-17:00 Jarmark rzemiosł dawnych

godz. 14:00 II Turniej Rycerski na Zamku – finał i półfinał

godz. 16:00 Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju

godz. 16:30 Koncert zespołu Ariadne’s Thread (Nić Ariadny)