Fotoreportaż wyróżniony w konkursie Grand Press Photo, zwycięstwa w międzynarodowych konkursach czy zakwalifikowanie się do oficjalnej selekcji konkursowej międzynarodowego festiwalu filmowego – takimi sukcesami mogą pochwalić się studentki Akademii Sztuki.

Powoli zbliżający się koniec roku akademickiego to dobry czas na podsumowania działalności uczelni, a także na przyjrzenie się sukcesom osiągniętym przez studentów. A Akademia Sztuki w Szczecinie ma się czym pochwalić.

– Liczne nagrody i nominacje w prestiżowych konkursach wskazują na wysoki poziom kształcenia na Akademii – podkreśla Agnieszka Lisowska, rzecznik prasowa Akademii Sztuki w Szczecinie. – Jesteśmy dumni, że tak zdolne kobiety reprezentują Akademię Sztuki w Szczecinie zarówno w sztukach muzycznych, jak i wizualnych.

Muzyczne nagrody

Marta Bochenek, studentka II roku wokalistyki II stopnia, zajęła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie „IMKA MUSIC COMPETITION” w Sarajewie, którego celem jest promocja muzyki klasycznej i tańca oraz odkrywanie wyjątkowych artystów. Bochenek zajęła także pierwsze miejsce na International Music Competition The Music of the Centuries „The Music of 19th Century”. W tym samym konkursie Kamila Łuczka, studentka drugiego roku studiów pierwszego stopnia w klasie wiolonczeli, została laureatką I miejsca w swojej kategorii.

Sztuka mediów AS kreuje zwycięzców

Klaudia Prabucka i Krystyna Dobrzańska, studentki specjalności film na kierunku sztuka mediów, dostały się do oficjalnej selekcji konkursowej 13. International Short Waves Film Festival. W kategorii film eksperymentalny zobaczymy „All about going abroad” („Wszystko o wyjazdach za granicę”) Prabuckiej i „Ball in honour of that youth can't save money for the retirement” („Bal na cześć, że młodzi nie uzbierają na emeryturę”) Krystyny Dobrzańskiej.

Maria Plucińska oraz Justyna Streichsbier, również studentki sztuki mediów, znalazły się w finałowej piętnastce najlepszych artystów i artystek wybranych przez Jury 20. edycji Artystycznej Podróży Hestii. „Niewidzialna praca” to dyplom Plucińskiej, o którym sama mówi, że w swojej pracy podejmuje próbę dyskusji z video performancem amerykańskiej artystki, Marthy Rosler, na temat pracy kobiet i jej widzialności „Semiotics of the kitchen”. „Atlas ptaków” Streichsbier to praca, która powstała w konsultacji z pedagogami trzech pracowni. Autorka przyznaje, że inspiracją był ośmioletni syn, Radek, i jego pasja do ptaków.

– Radek chciałby zamienić się w ptaka. Pomyślałam, że możemy spróbować – opowiada Streichsbier.

Kinga Wnuk, studentka trzeciego roku sztuki mediów i animacji, została wyróżniona w konkursie Grand Press Photo w kategorii „Young Poland – Fotoreportaże”. Fotoreportaż przedstawia codzienność Sandry, która 13 lat temu spadła z konia, doznając wielu urazów, w tym przerwania rdzenia kręgowego. Mimo kilku operacji i konieczności korzystania z wózka inwalidzkiego, Sandra jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Ma też własne konie i codziennie realizuje swoje marzenia z dzieciństwa.