Najpierw bieg nocny, a potem dwa dni koncertowe oraz wydarzenia towarzyszące, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie – święto kultury studenckiej właśnie się rozpoczyna i organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy!

Podczas piątkowego wydania programu kulturalnego radia SuperFM oraz portalu wSzczecinie.pl „18:03” dużo rozmawiano o nadchodzących Juwenaliach, które po trzyletniej przerwie powracają z koncertami i ciekawymi wydarzeniami towarzyszącymi. Zaproszony gość – Piotr Zaremba, przewodniczący samorządu studenckiego US i współorganizator Juwenaliów 2022 – opowiedział o czekających atrakcjach.

– Myślę, że wszyscy studenci wyczekują tych Juwenaliów. Spora część przez ostatnie trzy lata nie miała okazji wziąć udziału w takiej imprezie, więc będzie ich to pierwsza edycja. Naszym zadaniem jako organizatorów jest to, by dotrzeć do wszystkich studentów i mieszkańców, jakie wydarzenia, oprócz koncertów, będą dostępne w tym okresie – mówi Zaremba.

Kto pierwszy, ten lepszy. Ale kreatywny strój też ma znaczenie

Jedną z tradycji szczecińskich Juwenaliów jest Bieg Nocny, który rozpoczyna się pod gmachem urzędu miasta i kończy pod rektoratem ZUT. Za najszybszy bieg oraz najciekawsze przebrania czekać będą niezwykłe nagrody.

– Bardzo ważne, aby na Bieg Nocny przyjść przebranym tutaj liczy się kreatywność. Na naszym wydarzeniu na FB można zobaczyć zdjęcia z poprzednich edycji. Do tej pory spotykaliśmy na ulicy człowieka-awokado, zespół przebrał się za statek, mieliśmy nawet papieża. Liczymy, że w tym roku będzie równie kreatywnie – wyraża nadzieje Zaremba. – Ja już swoje przebranie mam – dodaje.

Trasa biegu liczy ok. 2 km i prowadzi przez samo centrum Szczecina: ulicę Wielkopolską, plac Szarych Szeregów, aż pod Rektorat ZUT przy al. Piastów 17.

Koncertowe wieczory w przepięknej scenerii

Najważniejszymi wydarzeniami Juwenaliów są koncerty, których – po trzech latach pandemicznej przerwy – studenci nie mogą się już doczekać

– Bilety schodzą jak ciepłe bułeczki. Każdy z artystów został dobrze przyjęty, ale dwóch wykonawców – White 2115 i Enej – spotkało się z najcieplejszym odbiorem – zdradza Zaremba.

Na scenie zaprezentują się również zwycięzcy Przeglądu Kapel: Velow, Julia Bury oraz Soban.

– Velow jest to zespół bardzo rockowy, Julia Bury gra muzykę pogranicza jazzu i bluesa, a Soban to raper – przedstawia Zaremba.

Koncerty odbędą się na szczecińskiej Łasztowni, która ugości studentów już kolejny raz.

– Sceneria jest niesamowita, bo jest to przy Odrze, świecą dźwigozaury. W tym roku dochodzi jeszcze Morskie Centrum Nauki. To będzie wyglądać przepięknie. Uważam, że Łasztownia to idealne miejsce, by organizować koncerty juwenaliowe – przyznaje Zaremba.

Bilety na koncerty dostępne są na stronach Ticketos.pl oraz bilety.fm, a także stacjonarnie w Fanshopie Pogoń Szczecin w C.H. Galaxy i przy al. Wojska Polskiego.

Nie tylko muzyka. „To jedno z kluczowych wydarzeń towarzyszących, to już pewna tradycja”

Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących rozlokowanych w różnych częściach miasta. Wartym uwagi są Dni Studenta Uniwersytetu Szczecińskiego, ZUT-u, Akademii Sztuki oraz PUM-u – Na każdym Dniu Studenta będzie mnóstwo atrakcji, konkursów oraz nagród do wygrania. Będzie wspólne grillowanie, przeciąganie liny, wyścigi rzędów, dużo atrakcji, w których można brać udział zarówno indywidualnie, jak i zespołowo – zachęca Zaremba.

Chcących sprawdzić swoje sportowe umiejętności będą mieli okazję wziąć udział w Turnieju Sportowym, ci z zacięciem strategicznym staną do walki w szachowych rozgrywkach.

– „Idziemy na plażę” to jedno z kluczowych wydarzeń towarzyszących, to już pewna tradycja. To wydarzenie jest bardzo chillowe, podczas którego będzie dużo rzeczy związanych z animowaniem czasu. Nie zabraknie atrakcji sportowych, cheerleaderek, a wieczorem odbędzie się impreza pod gołym niebem z DJ-em – wylicza Zaremba.

Ciekawą propozycją jest również gra miejska, która będzie trwać cztery dni i będzie dotyczyć miejsc w mieście i wydarzeń towarzyszących Juwenaliom. Chętnych do zabawy nie brakuje, blisko 20 drużyn zgłosiło już swój udział.

– Gra będzie bardzo ciekawa, zachęcam do udziału. Uczestnicy będą musieli wykonać pewne zadania we wskazanych lokalizacjach – uchyla rąbka tajemnicy Zaremba. – Sam kiedyś brałem udział i gorąco polecam.

Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny.


Juwenalia 2022 program:


Czwartek-niedziela, 12-22.05

Gra miejska, całe miasto

 

Czwartek, 19.05

Bieg Nocny (w nocy z 18/19 maja), start: Urząd Miasta

Dzień Studenta US 10:00-17:00, Dom Studencki nr 3 Kordecki

Dzień Studenta ZUT, 9:00-15:00, Paśnik przy ul. Chopina 55

Turniej Sportowy, 9:00-14:00, SWFiS ZUT, ul. Tenisowa 33

Koncerty: Lady Pank/Enej/Mery Spolsky, g. 18.30, Łasztownia

 

Piątek, 20.05

Bajlando (Dzień Studenta AS), 12:00-21:00, pl. Orła Białego

Dzień Studenta PUM, 13:00-17:00, boisko przy Hali Sportowej PUM

Szachy na Grunwaldzie, 12:00-14:00, pl. Grunwaldzki

Koncerty: Hip-hop, g. 18, Łasztownia

 

Sobota, 21.05

Idziemu na plażę, 12:00-01:00, Wyspa Grodzka

 

Niedziela, 22.05

Studenckie śniadanie, g. 10, Hala Odra