Co najmniej tysiąc szczecinian będzie mogło wspólnie oglądać mecze piłkarskich Mistrzostw Świata, które rozegraną zostaną w Rosji. Strefa kibica z ofertą gastronomiczną i atrakcjami dla całych rodzin stanie przed Netto Areną przy ul. Szafera. Wstęp będzie bezpłatny.

Strefa działać będzie od 14 czerwca, gdy rozegrany zostanie mecz otwarcia MŚ (Rosja – Arabia Saudyjska), do meczu finałowego zaplanowanego na 15 lipca. Otwierana będzie godzinę przed rozpoczęciem pierwszego meczu danego dnia i zamykana godzinę po ostatnim.

Przed Netto Areną stanie namiot, który będzie główną częścią strefy. Oglądać mecze na telebimach będzie mogło w nim tysiąc osób.

- Aczkolwiek jeżeli strefa będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, nie wykluczamy możliwości jej zwiększenia. W dużej mierze będzie to pewnie zależało od tego, jak będzie szło naszej reprezentacji – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

 

Dodatkowe atrakcje

Poza emocjami piłkarskimi na gości strefy mają czekać również inne atrakcje. Organizatorzy zapowiadają się, że coś dla siebie znajdą w niej całe rodziny.

- Strefa oprócz wydzielonej strefy gastronomicznej dla kibiców, będzie składała się ze strefy animacji. Będą w niej organizowane konkursy piłkarskie, turnieje piłkarzyków, dart futbolowy, czyli strzelenia piłką do tarczy, pokazy VR jak zachowuje się bramkarz. Będzie też oczywiście możliwość, by pomalować buzię w narodowych barwach - zapowiada Leopold Korytkowski, zastępca dyrektora ds. organizacji imprez w spółce miejskiej Żegluga Szczecińska.

 

Licencja od TVP

Przed dwoma laty, gdy we Francji odbywały się Mistrzostwa Europy, w Szczecinie nie zorganizowano strefy kibica. Miasto podkreślało, że zaporowa okazała się cena, jaką za licencję zażądała telewizja Polsat. Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Rosji pokazywać będzie telewizja publiczna.

- Wystąpiliśmy do TVP, która jest oficjalnym przedstawicielem FIFA na udzielanie licencji na strefę kibica. Wszystko nastąpiło w terminie, oczekujemy teraz tylko na zgodę. Tak zresztą jak pozostałe strefy kibica w całej Polsce – tłumaczy Leopold Korytkowski


Jaka będzie frekwencja?

W najbliższych dniach przedstawiani będą kolejni partnerzy strefy kibica. Już teraz wiadomo, że tuż obok niej będzie można pograć na boisko do piłki nożnej plażowej.

 

- Od początku kiedy tutaj działamy, ideą było, żeby teren wokół hali żył – mówi Norbert Rokita, prezes spółki Arena Szczecin Operator, która jest operatorem hali widowiskowej przy ul. Szafera. –Zależy nam, żeby przedmiotem działalności nie był tylko sam obiekt, ale żeby ważne wydarzenia odbywały się również w jego otoczeniu. Cieszę się, że strefa kibica powstanie właśnie tutaj.

 

Wstęp do strefy będzie bezpłatny. Największej frekwencji można się spodziewać podczas meczów Polski. W fazie grupowej biało-czerwoni zagrają z: Senegalem (19 czerwca), Kolumbią (24 czerwca) i Japonią (28 czerwca).