Straż miejska w Szczecinie wystawiła pierwsze mandaty pasażerom komunikacji miejskiej, którzy nie zasłaniają ust i nosa.

Od wczoraj strażnicy miejscy prowadzą kontrole w autobusach i tramwajach. Sprawdzają, czy zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, pasażerowie zakrywają usta i nos.

– Mimo wielokrotnie powtarzanych informacji o obowiązku zasłaniania nosa i ust w środkach transportu publicznego, wiele osób za nic miało obowiązujące przepisy. Do dyżurnych straży wpływają regularnie skargi od współpasażerów na innych użytkowników komunikacji miejskiej, dotyczące niezachowania środków ostrożności w autobusach i tramwajach – mówi st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Szczecin. – Część społeczeństwa traktuje obowiązujące zalecenia Ministra Zdrowia podczas ciągle trwającej epidemii w sposób nonszalancki. Takich postaw miejscy stróże prawa nie będą tolerować – zapowiada.

Jak poinformowała Wojtach, w czwartek straż miejska nałożyła trzy mandaty karne za brak zasłoniętych ust i nosów. Dzisiaj od rana prowadzone były kolejne kontrole, m.in. w autobusach linii 71, tramwajach 1, 7, 9, 12.

– Na widok strażników wszyscy pasażerowie karnie zakładają maseczki i okazuje się, że już nikt nie ma problemów zdrowotnych – dodaje rzeczniczka.

Nierespektowanie obowiązku zakrywania nosa i ust grozi mandat w wysokości do 500 zł (w trybie art. 54 Kodeksu Karnego: naruszenie przepisów porządkowych). W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowana w formie wniosku do rozpatrzenia przez sąd.

Straż Miejska zapowiada kontrole również w przyszłym tygodniu.

AUTOR ZDJĘCIA: Straż Miejska w Szczecinie

AUTOR ZDJĘCIA: Straż Miejska w Szczecinie