Zamiast wyrzucać niezniszczone znicze do śmieci, będzie można zostawić je na specjalnym stojaku, aby mogły wykorzystać je inne osoby.

Interpelację w tej sprawie napisał Marcin Pawlicki, radny Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że tego typu regały stanęły już na wielu cmentarzach w Polsce. Chętnie korzystają z nich osoby odwiedzające groby bliskich, dokupując do odłożonych tam zniczy tylko wkłady.

- Pomysł ten ma pozytywne strony ekologiczne, jak i ekonomiczne. Pozwala wykorzystać niezniszczone, czyste znicze innym osobom, zamiast je wyrzucać. Miejsca ze stojakami/regałami mogłyby się znajdować przy wybranych wejściach na cmentarzach. Rozwiązanie to może zmniejszyć ilość generowanych odpadów i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Proszę o rozważenie wprowadzenia przedstawionej inicjatywy, a jeśli odniesie pozytywne efekty o jej rozszerzenie – przekonywał radny Pawlicki.

Inicjatywa spodobała się szczecińskim urzędnikom. W najbliższym czasie zostanie zrealizowana.

- Administrator szczecińskich cmentarzy zleci wykonanie 2 szt. stojaków na używane znicze. W pierwszej kolejności stojaki zostaną zamontowane na terenie Cmentarza Centralnego, a sposób ich wykorzystania przez opiekunów mogił będzie podlegał testowaniu i obserwacji. W przypadku pozytywnych efektów inicjatywa zostanie rozszerzona – napisała Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest trzecim co do wielkości w Europie. Regularnie trafiają tam do śmieci tysiące zniczy.