Sprawa, która ma na celu podział majątku wspólnego małżonków, jest jedną z bardziej skomplikowanych spraw działowych. Dowiedz się, co według prawa zalicza się do majątku wspólnego oraz w jaki sposób dokonuje się jego podziału.

Na czym polega sprawa o podział majątku wspólnego?

Kiedy małżonkowie decydują się na rozstanie, oprócz sprawy rozwodowej czeka ich również sprawa o podział majątku wspólnego. Co prawda, nie jest on obowiązkowy, jednak w przypadku rozstania warto dokonać podziału rzeczy nabytych wspólnie podczas trwania związku małżeńskiego. Zaliczają się do nich nie tylko nieruchomości, ale także pojazdy, sprzęty RTV i AGD oraz pozostałe wyposażenie domu. Sprawa o podział majątku ma na celu przydzielenie konkretnych podmiotów w taki sposób, aby nie należały one już do obojga małżonków.

Chociaż podziału majątku wspólnego można dokonać przed rozwodem lub w jego trakcie, sprawy te najczęściej jednak odbywają się już po rozwodzie. Sprawa może zostać rozstrzygnięta przez orzeczenie sądu bądź poprzez polubowne zawarcie umowy pomiędzy byłymi małżonkami. Warto również wspomnieć, że nabyty w okresie trwania małżeństwa majątek, nie musi ulec równemu podziałowi.

Każdy adwokat w dużym mieście jak np. Wrocław stwierdzi, że sądowy podział majątku wymaga złożenia skonstruowanego w odpowiedni sposób wniosku o podział majątku wspólnego. W jego treści należy umieścić wszelkie podmioty wchodzące w skład majątku wspólnego, a także oszacować jego wartość i określić, które rzeczy mają po podziale należeć do każdego z małżonków.

Sprawa o podział majątku po rozwodzie

Podziału majątku można dokonać nawet wtedy, gdy do rozwodu doszło kilka lat wcześniej. Jest to możliwe dlatego, ponieważ roszczenie o podział majątku wspólnego nie podlega przedawnieniu. Warto również zaznaczyć, że jeżeli rozwód orzekał o winie jednego z małżonków, nie ma to żadnego wpływu na podział wspólnoty majątkowej. W przebiegu tej sprawy, kwestie dotyczące miejsca zamieszkania dzieci również nie są brane pod uwagę.

Sprawa sądowa, dotycząca podziału majątku wspólnego, należy do jednej z bardziej skomplikowanych, przez co bywa również dość długotrwała. Jeżeli byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, taka sprawa może trwać nawet kilka lat. Taka sama sytuacja zachodzi w przypadku, gdy zachodzi konieczność sądownej wyceny majątkowej konkretnych przedmiotów. W przypadku wyżej opisanej sytuacji, zaleca się skorzystanie z mediacji, która często ułatwia dojście do kompromisu pomiędzy byłymi małżonkami w tej kwestii.

W niektórych przypadkach, każdy z małżonków może podczas sprawy sądowej wnioskować o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Sąd może przychylić się do prośby wyłącznie wtedy, gdy będą ku temu odpowiednie powody, do których zaliczają się między innymi niedopełnianie przez jedną ze stron obowiązków względem rodziny lub długotrwała separacja, jasno wynikająca z winy jednego z małżonków. Sąd bierze także pod uwagę stopień przyczynienia się do majątku wspólnego.

 

Podział majątku po rozwodzie a kwestia nieruchomości

Majątek wspólny dotyczy wyłącznie małżonków, przez co ich dzieci nie mają do niego praw. Jednak podczas podziału majątku, sąd może mieć na uwadze potrzeby małżonka, który sprawuje opiekę nad dziećmi i jednocześnie zapewnia im miejsce zamieszkania. Jeżeli byli małżonkowie są posiadaczami nieruchomości pozyskanej przy pomocy kredytu, warto wiedzieć, że w tym przypadku, podczas sprawy mającej na celu podział majątku wspólnego, podziałowi podlegają wyłącznie aktywa. Oznacza to, że podczas sprawy nie są dzielone pasywa, do których zaliczają się między innymi kredyty.

Co jednak z nieruchomością, która została zakupiona przed ślubem? W przypadku, gdy małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego nabyli mieszkanie lub dom, nie jest to wspólność majątkowa. Nieruchomość należy do majątku osobistego, przez co nie podlega podziałowi. Rozdzielności majątkowej podlegają jedynie nieruchomości nabyte wspólnie w trakcie trwania małżeństwa. Składniki majątku osobistego, nabytego przed zawarciem małżeństwa, nie są brane przez sąd w podziale majątku po rozwodzie.

 

Koszty podziału majątku wspólnego

Podział majątku należy nie tylko do spraw trudnych, ale także kosztownych. Przede wszystkim, sprawa mająca na celu podział wspólnego majątku wymaga uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 1000 złotych. Do niezbędnych opłat należy również doliczyć zaliczki na opinię biegłego, które mogą wynosić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Wysokość tej kwoty uzależniona jest od rodzaju podmiotu - w przypadku ruchomości jest to zazwyczaj niższa kwota, jednak w przypadku nieruchomości, należy liczyć się ze znacznie wyższym kosztem. Ostateczny koszt sprawy o podział majątku po rozwodzie może zatem wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, gdyż w jego skład wchodzą zarówno koszty sądowe, jak i usługi adwokackie. Są to niezbędne opłaty, z którymi należy liczyć się przed podjęciem sprawy o podział majątku.

 

undefined