Największe gwiazdy lekkoatletyki będzie można podziwiać w czwartek (15 sierpnia) na stadionie przy ul. Litewskiej w Szczecinie. Przed nami Memoriał im. Wiesława Maniaka.

To druga edycja Memorału Wiesława Maniaka. Impreza upamiętnia najwybitniejszą legendę szczecińskiego sprintu, „najszybszego białego człowieka na świecie” w swoich czasach, medalistę olimpijskiego (Tokio’64) i Mistrza Europy. Konkurencją memoriałową jest dwubój sprinterski. Zawodniczki i zawodnicy rywalizują na dystansach 100 i 200 metrów, a zwycięzcą jest ten, kto po zsumowaniu wyników przeliczonych wg tabel IAAF zgromadzi więcej punktów.

Gdy Christophe Lemaitre, będąc niedaleko w Bydgoszczy na Drużynowych Mistrzostwach Europy, usłyszał o szczecińskiej imprezie, stwierdził, że to konkurencja idealna dla niego. Jego rekordy życiowe wprost powalają: 9.92 na 100m i 19.80 na 200m. Czy to oznacza, że rekord stadionu ustanowiony przez Asafa Powella 10 lat temu (9.82) jest zagrożony i czy zeszłoroczny zwycięzca dwuboju sprinterskiego Dominik Kopeć obroni tytuł?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznamy już w czwartek (15 sierpnia) od godz. 16.00 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej 20 w Szczecinie! W pozostałych konkurencjach również należy spodziewać się wysokiego poziomu, ze względu na uczestnictwo wielu gwiazd polskiej lekkiej atletyki, m.in. Piotra Liska, Pawła Wojciechowskiego (skok o tyczce), Marcina Lewandowskiego (800 m), Michała Haratyka (pchnięcie kulą).

Piotr Lisek w tym roku dwukrotnie poprawiał własny rekord Polski, doprowadzając go do poziomu 6.02 m. To 11. wynik w historii światowej lekkiej atletyki, co w naturalny sposób stawia naszego „chłopaka z plakatu” w gronie pretendentów do podium na Mistrzostwach Świata w Doha (Katar), które rozpoczną się pod koniec września. Popularny „Lisu” bardzo lubi startować u siebie na stadionie w Szczecinie, gdzie ma najwierniejsze grono kibiców, wszak mieszka niemalże po sąsiedzku. Zwykle dodatkowo go to motywuje, więc oczekiwać możemy wysokich lotów.

Największym konkurentem będzie zapewne Paweł Wojciechowski. Przesympatyczny bydgoszczanin ma ogromny sentyment do Szczecina, bo to tutaj rozprawił się z 23-letnim rekordem Polski Mirosława Chmary, skacząc na pl. Lotników 5.91. Niecałe 2 tygodnie później został natomiast Mistrzem Świata w koreańskim Daegu. Jeśli dodamy do tego grona Mistrza Europy z Amsterdamu (2016) Roberta Soberę, to oznaczać może tylko jedno: emocje i wysokie skoki gwarantowane!

Impreza rozpocznie się o godz. 16:00. Bilety w cenie 5 - 10 zł dostępne są przez stronę: www.nettoarena.pl.