Stajemy przed ogromną szansą rozwoju gospodarczego. Już dziś nasz region jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Branża offshore może stać się kluczowym obszarem rozwoju naszej gospodarki. Zdaniem ekspertów, morska energetyka wiatrowa ma potencjał by dać potężny impuls do rozwoju naszego regionu w najbliższych latach. Czy to realne szanse czy tylko marzenia?


Rozwój branży offshore bardzo mocno przyspiesza. Czy w Szczecnie i w naszym regionie możliwe są kolejne duże projekty z tego sektora rynku?

Tradycja przemysłowa, a także położenie nad wodą, to naturalnie sprzyja tworzeniu bardzo dużych projektów tego typu - mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej - Według ostatnich danych nasz region jest liderem w produkcji zielonej energii w Polsce, to jest ponad 80 proc. Rozwój branży offshore powoduje także rozwijanie łańcucha dostaw i stymuluje sektor logistyczny. Magazyny, których wiele w ostatnich latach powstało, mogą być komplementarne z tym projektem. Port wraz z pogłębionym torem wodnym i dostępem do morza daje możliwość transportu drogą wodną większych konstrukcji. Te firmy będą potrzebowały wielu pracowników różnych profesji. To też dla Szczecina duża szansa, dlatego powołaliśmy projekt Szczecin_Offshore 2025.

Jak przekonują eksperci, Morze Bałtyckie jest jednym z najlepszych akwenów do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W tej branży na razie przewodzą Dania i Niemcy, ale pozostałe kraje bałtyckie także intensywnie rozwijają ten sektor energetyki. W Polsce ruszyły projekty związane z budową pierwszej grupy farm wiatrowych. Ich uruchomienie planowane jest w latach 2026-2027. Znawcy tematu podkreślają, że morska energetyka wiatrowa powinna być jednym z kluczowych impulsów rozwoju polskich regionów nadmorskich w najbliższych kilkudziesięciu latach.

Czy faktycznie tak będzie jak zapowiadają eksperci? Jeśli chcemy wyrobić swoje zdanie na ten temat skorzystajmy z udziału w bezpłatnej debacie w live stremingu.

Na dyskusję: “Przyszłość energetyczna Szczecina i regionu. Transformacja czy stagnacja?” zaprasza Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Podczas live streamingu, eksperci poruszą kwestie związane z morską energetyką wiatrową w mieście i regionie. Udział w wydarzeniu daje możliwość poznania aktualnych trendów i kierunków rozwoju branży offshore. Nasi goście będą rozmawiać na temat przyszłości energetycznej kraju, o światowych trendach oraz wyzwaniach, w obliczu których stoi obecnie cała Europa.

Dyskusja live odbędzie się 18 maja o godz. 10.00

Link do dyskusji: https://fb.me/e/1P452thgJ

Program:

  • potencjał Miasta i regionu w zakresie offshore;
  • miejsce lokalnego biznesu w łańcuchu dostaw MEW;
  • wyzwania energetyczne stojące przed Europa;
  • światowe trendy w poszukiwaniu nowych źródeł energii;
  • regulacje rządowe – prawne status quo, a na co możemy liczyć w niedalekiej przyszłości?

Moderator dyskusji: red. Rafał Molenda

Nasi goście:

  • Marek Kubik - Prezes Zarządu, Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o.o.;
  • dr inż. Andrzej Montwiłł - Prezes Zarządu, Zachodniopomorski Klaster Morski;
  • Rafał Zahorski - pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej;
  • Jagna Kubańska-Łyczakowska - Lead Policy Advisor, Vestas Polska;
  • Janusz Gajowiecki – Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej;

 

Wydarzenie jest BEZPŁATNE! W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

mail:office@arms-szczecin.eu,

tel. 91 333 37 70