Mowa o Jimku, który w lipcu dwukrotnie wystąpi w Szczecinie. Bilety na „Historię hip-hopu” wyprzedały się zaledwie w 1,5 godziny! Dziś ruszyła sprzedaż wejściówek na jego historię jazzu, ale zainteresowanie było tak ogromne, że serwery filharmonii tego wytrzymały...

Internetowa sprzedaż biletów na ten koncert została wstrzymana.

- Zainteresowanie koncertem Jimka sprawiło, że serwery filharmonii zostały przeciążone. Niestety internetowa sprzedaż biletów została zawieszona (na koncerty Jimka) do czasu rozwiązania problemu – czytamy w komunikacie na stronie Filharmonii. - Część miejsc została zarezerwowana do sprzedaży internetowej, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której zabraknie miejsc dla melomanów-internautów. Więcej informacji na temat zakupów przez internet podamy niebawem na naszej stronie. Za niedogodności bardzo przepraszamy.

Pula biletów, która trafiła do kasy filharmonii, została wyprzedana po dwóch godzinach.

Historia jazzu wg Jimka to drugi koncert organizowany przez filharmonię z okazji urodzin Szczecina. Zaplanowano go 6 lipca w złotej sali – dzień po wyprzedanej w 1,5 godziny „Historii hip-hopu wg Jimka”, która zabrzmi w Teatrze Letnim.

Historia jazzu to pięćdziesiąt jeden słynnych tematów jazzowych, które Radzimir Dębski zaaranżował w jedną suitę, dbając o dramaturgię i spójność całości. Utwór po raz pierwszy wykony został w 2016 roku podczas festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku.

Tak opisał utwór Borys Kossakowski w magazynie JAZZ FORUM z września 2016 r:  „Poszczególne fragmenty płynnie przechodziły jeden w drugi, Coltrane w Jobima (Giant Steps w rytmie bossa novy), Parker w Kapera, a Kaper w Komedę. Zaczęło się filmowo – od Iron­side , tematu znanego z filmu „Kill Bill” Quen­tina Tarantino. Filmowo było również i dalej, bo znalazło się miejsce dla When You Wish Upon a Star znanej z czołówki disneyowskich filmów, Moon River Henry’ego Manciniego (ze „Śniadania u Tiffany’ego” oczywiście) czy Sleep Safe and Warm, czyli kołysanka z „Dziecka Rosemary”. 

Chronologicznie zaś swą historię Jimek rozpoczął od ragtime’u, Gershwina i Ellingtona (Maple Leaf Rag, Rhapsody in Blue, It Don’t Mean a Thing itp.). Lata 50. to m.in. Why Try to Change Me Now znane m.in. z wersji Franka Sinatry czy Blue in Green Milesa Davisa poprzedzony oryginalnym intro Billa Evansa, który jest prawdziwym kompozytorem tego utworu. Fanom rytmów latynoskich Jimek zafundował zaś gorącą podróż przez Girl From Ipanema, Mas Que Nada, czy Oye Como Va. Było jeszcze i Take Five z repertuaru Brubecka, Cantaloupe Island Herbie’ego Hancocka, a całość skończyła się hymnem hard bopu Moanin’ Bobby’ego Timmonsa.”

Bilety na ten koncert kosztują 50 – 70 zł.